Manga, Göksel, Gripin, Emre Aydın, Vega gibi grupların/sanatçıların menajerliğini yapmış olan Fadıl Dinçer, MüzikOnair`a sektör ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Festival sezonuna yaklaştığımız şu sıralar sanatçılar, menajerler ve organizatörler en iyi çözümü bulmaya çalışıyor. Dinçer`in üzerinde durduğu konular şöyle:

Fanta Gençlik Festivali, Koçfest, Etifest, Sabancı Baharı vb. turneler bu sene yok!.. Üniversite festivallerinin yüzde 90’ı bu sene iptal!.. Belediyelerin gerçekleştirdikleri etkinlikler de iptal!.. Sektör son 3 yıldır büyük krizde!..Yeni platformlar, yapılanmalar kurma vaktidir.

Bizim sektöre en çok zarar veren, izleyicinin konserlere ücretsiz erişmesi. Çuvaldızı biraz da kendimize batırmamız gerekiyor. Belediye konserleri, sponsorlu turneler ve benzeri işler, menajer ve sanatçı için son dönem en rahat ve risksiz işler olarak görülüyordu. Sanatçı ücretsiz konserlerde on binlere ulaşabiliyordu. Bu tip konserler öncesi sanatçı ve menajer, ekstra herhangi bir PR çalışmasına gerek duymuyordu. Maddi manevi kendisini iyi hissediyordu. Önemli olan o konserleri alabilmekti, gerisi rahattı.

Bu tür ücretsiz konser erişimi dünyanın neredeyse hiç bir yerinde yok. Konser izlemenin, sanatçıya ulaşmanın bir bedeli olmalı. Sanatçı konsere gelen izleyiciye, izleyici de sanatçıya müteşekkir olmalı. Aksi takdirde hem sanatçının, hem de izleyenin karşılıklı saygıları azalıyor.

Beleşe ya da 2 gazoz kapağına sanatçıya ulaşan, aynı sanatçı için bir başka organizasyona ücretli gitmeyi reddediyor. Şuan ücretsiz organizasyonların hemen hemen hepsi iptal. O yüzden biletli organizasyonların yapılması gerekiyor ve izleyicilerin de bilet alma alışkanlıklarını geri kazanması gerekiyor.

Az bilet kesildi, beleş bilet dağıtalım alışkanlığından da vazgeçmek gerekiyor. Burada sanatçı, menajer, organizatör, herkese iş düşüyor. Beleş bilet dağıtımının önüne geçip, sabırla ve iyi bir PR ile organizasyonlara, konserlere biletli katılımın maksimuma ulaşması için ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor.

Konser iptalleri ile ilgili olarak terör nedeniyle valiliklerden rektörlere yazı gitmiş. Güvenlik nedeniyle, kontrolsüz kalabalıklara izin verilmiyor. Markalar için de aynı şey geçerli. Geçen sene Fanta Gençlik Festivali, ilk konser yapılamadan iptal olmuştu. Bu sene de markalar dolayısıyla futbola yatırım yaptı.

Son üç güne kadar Koçfest olacaktı… Ama onlar da konserleri iptal etmek zorunda kaldılar.

Fadıl Dinçer`in söyledikleri müzik sektörünün net özeti olmuş. Bir festivale veya konsere gitmek için davetiye, çekiliş peşinde koşulmaması gerekiyor. “Davetiye çıkmadı gitmedim” diyenleri Twitter`dan görüyoruz. Unutulmamalı ki menajer, sanatçı, organizatör ve seyirci bir zincirin halkaları gibiler. Beklenen sayıda bilet kesilmediği takdirde bu zincirlerden bazıları zarar görüyor. Biri zarar gördü mü diğerlerini de etkiliyor. Şu an festival düzenlemeye çalışanlara baktığımızda da diken üstündeler. Bir organizasyonu destekliyorsak, seviyorsak her anlamda sahip çıkmamız lazım.