İngiliz bir garage rock grubu olan Royal Blood, 2013 yılında Brighton – İngiltere’de kuruldu.  Grup bas gitarist-vokalist Mike Kerr ve baterist Ben Thatcher adlı iki elemandan oluşuyor.  2013 sonuna doğru ilk single parçarları olan “Come On Over“ı yayınladılar.  Ve bir de EP yayınladıktan sonra kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayınladılar.

Albüm o kadar başarılı oldu ki haftalar boyunca İngiltere ve İrlanda listelerinde 1 numaradan aşağıya inmedi. İngiltere’de 3 yılda en hızlı albüm satma rekoru ünvanına erişti. Arctic Monkeys’den beri bu kadar sükse yapan bir başka grup daha olmamıştı. Grup aynı zamanda Arctic Monkeys elemanlarının da favori grubu olma özelliğini taşıyor. Monkeys üyelerine, konserlerinde zaman zaman Royal Blood tshirt’leriyle görebilirsiniz. Grup kısa zamanda bu kadar olay yarattıktan sonra 2014 yılını Arctic Monkeys’in altında turlayarak geçirdi. Birkaç gün evvel de 2015’te de Foo Fighters’la turneye çıkacakları duyuruldu.

 

Grubun elektro gitar kullanmamasından bahsetmek istiyorum. Bunun yerine basçıları çift amfi kullanıp gelen sinyallerden birini bas, diğerini de pedallar ve çeşitli efektler yardımıyla elektro gitar sounduna dönüştürüyorlar.  Oldukça yaratıcı bir hareket doğrusu.  Grubun sound’unda Muse’un ilk zamanları ve The White Stripes etkileşimleri görülüyor.

Kerrang! dergisinin 5 yıldız verdiği albümlerine, BBC’den “Onlar dünyayı ele geçirmeye geliyor” ve Q Magazine’dan “En heyecanlandıran rock grubu” gibi övgü dolu yorumları kapan grup,  ileride bu söylenenleri haksız çıkarmayacaklarını düşünüyorum. 

Özetlemek gerekirse, Royal Blood İngiltere’nin yeni rock kahramanları ve rock kurallarını yeniden yazan grup olarak görülüyor. Önümüzdeki senelerde daha da büyüyeceklerine kesin gözüyle bakılıyor. Keyifli dinlemeler…