Erdem Çapar, Burak Özgüney, Emre Şahin ve Levent Ersoy`un toplanmasıyla oluşan Sülfür Ensemble ilk EP`sini 23 Nisan`da çıkardı. Kısa sürede çok konuşulan, dinlenen grup oldu. Sülfür Ensemble hakkında merak edilenleri grup üyelerine sorduk ve ortak cevaplar aldık. Keyifli okumalar;

Türk Gitar: Röportaj köşemize hoş geldiniz, nasılsınız?

Sülfür Ensemble: Teşekkür ederiz, iyiyiz. Siz?

Türk Gitar: Biz de iyiyiz. İlk EP`niz metal camiasında ilgi gördü. Size gelen yorumlar nasıl, başlangıç olarak hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Sülfür Ensemble: Şu ana kadar çevremizden, eski gruplarımızın dinleyicilerinden olumlu yorumlar duyduk. Gidişattan memnunuz ama biraz da bizi tanımayanlardan yorum bekliyoruz, daha objektif yorumlar yani. Hedefimiz yok, o yüzden ulaşmak gibi bir niyetimiz de yok. 4 insan bir arada güzel vakit geçirmek istiyoruz. Arada bu güzel vakitte yaptıklarımızı insanlarla paylaşmak istiyoruz, o kadar.

Türk Gitar: Sülfür Ensemble eski gruplarda çalan tecrübeli müzisyenlerden oluşuyor. Bu 4 kişi doom/sludge yapmak için nasıl bir araya geldi?

Sülfür Ensemble: Olay Emre ile Levent`in bir gece doom ve sludge sevgileri üzerine konuşmalarıyla başladı. Birlikte bir kere çaldıktan sonra gruba Burak dahil oldu. Vokalde de Ketum`dan Ulaş ile çalışmalara başlandı. Fakat Ulaş ani bir kararla İzmir`e yerleşince yerine Erdem çağrıldı ve çalışmalara devam edildi. Yani öyle çok fantastik bir kuruluş hikayemiz yok.

Türk Gitar: Grubun adı nasıl kondu, ilginç bir hikayesi var mı?

Sülfür Ensemble: Grubun ismi daha önce birkaç kez değişti, en sonunda Sülfür olmasına karar verildi. Fakat Sülfür tek başına çok sade tınlayınca devamına bir şeyler getirmeyi düşündük. Ayrıca Sülfür olmasa da Sulfur adında başka grup gördük. Sonunda ismin devamına Ensemble koymaya karar verdik. Sülfür Birlikteliği gibi bir şey yani.

Türk Gitar: EP’nin kapağında bir üçgen, üçgenin ortasında da bir sembol görüyoruz. Bu sembol Sülfür Ensemble’ı mı temsil ediyor yoksa başka bir anlam mı var?

Sülfür Ensemble: Sembolün temeli aslen occult literatüründe önemli bir yeri olan sülfür elementinin simgesi… Bir anlamda sülfürün okült sembolü… Üzerindeki ay ve güneş ise karanlık ve aydınlığın dengesini ve iki zıtlığın bir “birliktelik” yani “ensemble” oluşturmasını sembolize ediyor… Kısacası sembol, Sülfür Ensemble`ı temsil ediyor

Türk Gitar: Vokal hariç tüm kayıtlar canlı kaydedildi. Sizin açınızdan avantajları ve dezavantajları neler oldu?

Sülfür Ensemble: Avantajları sound`un istediğimiz kadar güçlü ve ruhlu olması diyebiliriz. İstediğimize çok yakın bir sound oluştu bu şekilde kaydederek. 3 müzisyen birbirine enerji ve güç verdiği için kayıt o kadar canlı oldu. Dezavantajı ise vokali de aynı anda kaydedemememiz. Başka bir dezavantajı olduğunu düşünmüyoruz.

Türk Gitar: Şarkı sözlerini ve müziği birlikte mi ortaya çıkıyorsunuz yoksa herkes ayrı ayrı bir şeyler yapıp birleştiriyor musunuz?

Sülfür Ensemble: Müzik genelde birlikte oluşturuluyor. Fakat bu EP`de sözler kayda yakın zamanda tamamlandı. Ama ileriki çalışmalarda sözleri de kolektif bir çalışma ile oluşturmayı düşünüyoruz.

Türk Gitar: EP`nin toplam uzunluğu 25-26 dakika civarı. EP çıkaran gruplara baktığımızda bu dakikalara 5-6 parçayla çıkıyorlar. Bundan sonraki çalışmalarınızda da uzun parçalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Sülfür Ensemble: Biz uzun şarkı yazmak gibi bir plan yapmıyoruz ama şarkı başlayınca yarıda kesmek istemediğimizden uzuyor şarkı. Hatta, Karaçor`un 8 dakikadan uzun olduğunu kayıttan sonra fark ettik diyebiliriz. Eski gruplarımızda hep ‘bu şarkı da çok uzadı’ deyip kısaltırdık, şimdi ise o şarkının hakkı neyse onu vermeye çalışıyoruz.

Türk Gitar: İlk konseriniz 20 Mayıs`ta Peyote`de gerçekleşti. Konserin değerlendirmesini alabilir miyiz?

Sülfür Ensemble: Bizim açımızdan güzel oldu. İstediğimiz sound`u çıkardığımızı, konserlerde kullanmak istediğimiz görselleri iyi bir şekilde yansıttığımızı düşünüyoruz. İzleyenler de keyif aldıysa her şey yolunda demektir.

Türk Gitar: Konserlerde doom/sludge gruplarından cover yapmayı planlıyor musunuz?

Sülfür Ensemble: Cover yapmış olmak için cover yapmayı düşünmüyoruz ama neden olmasın? Yeter ki çalmak istediğimiz şarkıyı kendimize göre yorumlayalım. Belki de alakasız bir şarkıyı kendimize göre yorumlarız.

Türk Gitar: İlk klip Karaçor`a çekildi ve izlenme sayısı günden düne artıyor. 8 dakika 14 saniyelik parçanın klibini nasıl çektiniz?

Sülfür Ensemble: Klibi reklam filmleri ve htr2b Dönüşüm filmlerinden tanıdığımız Osman Evre Tolga yönetti. Şanslıydık, ne istediğimizi çok iyi anladı ve ortaya bu sonuç çıktı. Umarız yine birlikte bir şeyler yapabiliriz kendisiyle.

Türk Gitar: EP şu an için sadece dijital platformlarda var. CD’ler nerede, ne zaman satışa çıkacak?

Sülfür Ensemble: Albümün CD`si Avusturya`dan Morbid Syndicate Records tarafından yayımlanacak. Hatta basım bitti, bu sıralarda elimize ulaşmasını bekliyoruz. Satışa çıktığını web sitemiz ve sosyal medya sayfalarımızdan duyuracağız. İsteyen internet üzerinden isteyen de çeşitli dükkanlardan alabilir.

Türk Gitar: Grubun t-shirt`lerini alabileceğimiz bir yer var mı?

Sülfür Ensemble: Tabi ki, CD satışına başladığımız anda t-shirt satışımıza başlayacağız. İkisini aynı anda başlatmak istedik. CD ve t-shirt`ü almak isteyenler iki kere kargo parası ödemesin istedik.

Türk Gitar: En çok etkilendiğiniz grup/müzisyen kim?

Sülfür Ensemble: Black Sabbath.

Türk Gitar: Son olarak, yakın zamanda konser olacak mı?

Sülfür Ensemble: Şu an onun üzerinde çalışıyoruz, yakında duyururuz.

Türk Gitar: Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Sülfür Ensemble: Biz birlikte güzel vakit geçirmek isteyen 4 insanız. Güzel vakit geçirirken yaptıklarımızı da insanlarla paylaşmak istiyoruz. Bizimle birlikte güzel vakit geçirmek isteyen herkese merhaba.