2016 yılı ne yazık ki ülkemiz açısından sıkıntılı bir dönem oluyor. Ülkenin gergin gündemi günlük hayatlarımıza yansıyor. Üniversiteler de bu olaylardan nasibini aldı ve bu sene bahar şenlikleri güvenlik önlemleri gerekçesiyle iptal edildi. Bunun üzerine öğrenci toplulukları kendi etkinliklerini düzenlediler ve İzmir`de Ege Üniversitesi Rock Topluluğu, Ege Rock Fest`i organize etti. Etkinliğe ayrıca Ege Üniversitesi Rock Topluluğu`nun yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Kulübü de destek verdi. Hem kulübüm adına hem de Türk Gitar adına iki gün boyunca oradaydım ve şimdi size bu güzel iki günü anlatacağım.

Öğrencilerin çalıştığı bir etkinlik olduğu için yaş ortalaması genç bir festivaldi. Öğrencilerin kurmuş olduğu gruplar burada sahne alma fırsatı yakaladı. İlk sıralardaki grupların bazıları Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu gruplardı. Festivalin ilk günü Through The Never Metallica Tribute Band ile başladı ve grup sevdiğimiz Metallica şarkılarını çalarak festivalin açılışını yaptı. T.T.N. sahneden indikten sonra bu kez Yabgu sahneye çıktı. Kişisel olarak çok beğendiğim performanslardan biriydi. Bir yandan kulübüm adına çalışıyor olduğum için sık sık dışarı çıkıyordum. Bu nedenle Pentagram çıkana kadar aslında çok da fazla müzik dinleyemedim ama her gruptan en az iki şarkılık performans dinlemeye çalıştım.

Ege Üniversitesi`nden Hi-Head ile devam ettikten sonra God Mode sahne aldı ve bu sıralarda mekan da dolmaya başladı. Kalabalıklaştıkça festival daha da eğlenceli geçiyordu. Günün en güzel performanslarından biri de Positive Live Project`in sahnesiydi. Ciddi anlamda çok eğlendim ve arkadaşlarımı da bu performansı izlemeleri için çağırdım. Daha sonra sıra sevilen şarkıcı Umut Kaya`ya geldi. Umut Kaya ilk şarkısını çaldıktan sonra Pentagram`dan önce sahnede olmasının verdiği gururdan bahsetti ve Pentagram`a saygılarını iletti. Bu sırada sıkı bir Pentagram hayranı olduğum için büyük bir alkış tufanı başlattım. Umut Kaya alkışlarla sahneden inerken Pentagram`ı beklemeyi başladık.

Pentagram sahneye çıktığında günün zirvesini yaşıyorduk. Babalar her zamanki gibi harikaydılar ve muhteşem bir performansla unutulmayacak iki saat yaşattılar. Üzüldüğüm tek olay This Too Will Pass`in setlist`te olmamasıydı ama sağlık olsun diyelim. Gün içinde soundcheck ve konser olmak üzere iki kere Pentagram dinlemiş olmak büyük bir keyifti. After Party için Çirkef sahne alacaktı fakat bizim ulaşımımız biraz zor olduğu için Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Kulübü ekibi olarak daha fazla kalamadık ve Çirkef’i izleyemedik. İkinci gün gerçekleşen after party konserine kalamamamız sonradan bir pişmanlık yarattı. Birazdan ikinci günün sonunu anlatırken sebebini anlayacaksınız.

İkinci gün yine öğle saatlerinde Ooze Venue yolundaydım, yorgunluk vardı fakat değiyordu. İkinci gün bizim okulumuzdan ve kulübümüzden Sonraki İstasyon`un sahneye çıkmasıyla başladı. Anadolu rock tarzında müzik yapan grup başarılı bir performansın ardından sahneyi Madrabaz`a bıraktı. Hem yabancı hem Türkçe şarkılar barındıran repertuarıyla sahneye çıkan Madrabaz ortamı hareketlendirdi. Tuğçe Bürge ve Parça Tesiri onu takip etti. Bu grupların/sanatçıların performanslarını ilgiyle izledik. Parça Tesiri`nden sonra sahneye Başıbozuk çıktı. İzmir’in en önemli müzik gruplarından olan Başıbozuk buraları iyi bildiğini belli etti ve kitleyi güzel yönetti. Melis Danişmend ve sonrasında dışarıdaki işler nedeniyle konser alanında fazla duramadım. Melis Danişmend`i daha önce dinlememiştim, ilk defa canlı dinledim. Ekipten Burak Gürpınar ile fotoğraf çektirme şansım oldu, güzel bir anı olarak hatırlayacağım. Melis Danişmend de başarılı performansının ardından sahneyi günün headliner grubu Kurtalan Ekspres ve Umut Kuzey`e bıraktı.

Kurtalan Ekspres ilk olarak kendi solistleri Bertuğ Cemil ile sahneye çıktı ve çok sevdiğimiz Dönence ile başladı. Unutulmayan Barış Manço, Cem Karaca, Yavuz Çetin, Neşet Ertaş parçalarını art arda çaldıktan sonra Umut Kuzey sahneye geldi. Ayrıca o saatlerde 19 Mayıs`a girmiş olduğumuz için hep birlikte şarkılar söyleyerek Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı`mızı da büyük bir coşkuyla kutlamış olduk. Bu sırada gelen şehit haberleri nedeniyle yakın ilçelerdeki konserler ertelendi veya iptal edildi. Bu sanatçılar arasından Şebnem Ferah ve Fatma Turgut Ege Rock Fest`e geldi. Hep birlikte Kurtalan Ekspres`i dinledikten sonra after party`e geçildi. Sahne artık Ayla`nındı ve biz yine erken ayrılmıştık. After party sırasında sürpriz olarak Şebnem Ferah ve Fatma Turgut düet yapmış. Ne yazık ki kaçırdık.

Festivalde müziğe doymuş olmamın yanında çalışma aşamasında da çok eğlendim. Ege Üniversitesi Rock Topluluğu`ndan tanışmış olduğum güzel insanlara, Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Kulübü ekibinde çalışarak yardımcı olan arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese çok teşekkürler.