Yeni Bir Meditasyon Yöntemi: “Metal Yogası”

0
82

Bundan yaklaşık 2 sene önce ortaya atılan `metal yogası` projesi meyvelerini vermeye başlamış gibi görünüyor. İngiliz The Guardian gazetesi kurslarında Godspeed You! Black Emperor, Darkspace, Ulver, Grail gibi gruplara yer veren ‘Black Yoga’nın mucitleri Kimee Massie ve Saskia Thode ile bir röportaj yapmış.

Massie grupları, ‘müzik çakralarınızı sallıyor ama bariz bir şekilde de ses dalgalarıyla duygularınızı şekillendiriyor’ şeklinde açıklamış. 

Eğitmen söze şöyle devam etmiş; ‘Yıllardır spor salonlarında yoga eğitimi veriyordum. Fakat farklı bir şeye ihtiyaç duymaya başladım. Kendim ve sınıfım için bizi daha forma sokacak bir şeye. (Bu arada kendi koleksiyonunda genellikle Babes in Toyland ve Sepultura olduğunu vurguluyor.)’ 

Bu olay aslında ‘metal’ olmakla alakalı bir durum değil. Daha çok neyi istediğiniz ve neyin içinde olduğunuzla alakalı.’

Massie sözü Thode’ye devretmiş. Thode’nin söyledikleri ise şöyle.

‘Metal Yoga başladığından beri içerisinde belli unsurları barındırıyor. Kükreme, çığlık ve duvarlara atılan yumruklar insanların deşarj olmasını sağlıyor. İçlerindeki karanlığı, öfkeyi ve stresi boşaltabiliyorlar.’ Thode söze şöyle devam etmiş.

‘Aynı zamanda insanları hareket etmeye zorluyorum. Müziği sevmişlerse bir pit oluşturuyoruz. Sınıfı kapatıyoruz ve bağırabildiğimiz kadar karanlık bir şekilde şeytana bağırıyoruz.

Massie röportajı şu sözleriyle kapatmış; ‘Karanlığı tamamen anladıktan sonra ışığa hayranlık besleyemezsiniz’

Hatırlayacağınız üzere bundan çok kısa bir süre önce de Heavy Metal’in insanları sakinleştirdiğine dair güzel bir çalışma okumuştuk.