LAL, 2011`de Hilal Gür ile Celal Babadağ tarafından İstanbul`da kurulur ve 2013`de Hazar Kayaaltı, Gönenç Kayaaltı ve Barışcan Şenergin`in katılımıyla grup son halini alır. Gruba konserlerde davulda Mehmet Engin eşlik etmektedir. Grup ismini kurucularının isimlerinin, ortak olan ikinci hecesinden alır. Ayrıca kırmızı değerli bir taş ve kırmızı anlamına gelen “LAL”, grubu sarmalayan büyüsüyle grup üyelerince hemen benimsenir.

Kurulduğu günden bugüne, kendine has rock sound`uyla, parçalarını çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşan grubun ilk albüm çalışması “Yeni Hayat”; 11 LAL parçası ve bir de Mazhar Alanson parçasından oluşur. Albümde LAL parçalarının tümünün sözleri Hilal Gür`e, müzikleri Celal Babadağ`a ait olup düzenlemeler grup tarafından stüdyoda hazırlanır. LAL, albüm çalışmalarını ve albüm kayıtlarını Balyoz Müzik Yapım Stüdyoları`nda tamamlar. Mix için Finlandiyalı Finnvox stüdyolarından Aki Sihvonen ile, Mastering için yine Finnvox Stüdyoları`ndan Mika Jussila ile çalışır.

Yeni Hayat, kendi içinde çelişip hayatı, aşkı, kaderi ve hemen her şeyi aynı anda sorgulayanların, korkuları kadar kocaman yalnızlıklar yaşayıp yine de ışığı bulmak için gücü kendi içinde bulanların; artık kırılmaktan yorulup teslim olanların yani hemen herkesin; mutluluğunda, hüznünde, gülümseyişinde ve gözyaşında yanında olmayı isteyen kırmızı bir masal… Yeni, yepyeni, bazen soğuk, bazen sıcacık bu masal albüme, grup içine sinecek bir “merhaba” demek için çıkış parçası olarak “Kibritçi Kız” masalını konu eden bir kliple Son Duam`ı seçer.

Beykoz Kundura Fabrikası`nda, 25 kişilik bir ekiple, çekimleri 24 saatte tamamlanan klibin yönetmenliğini Aycan Başak yapar. Klipte Hilal; günümüze ve LAL`in Yeni Hayat`ına uyarlanmış Kibritçi Kız masalının kahramanını oynar ve kendisiyle hesaplaşan, kendinden kaçan bir masal kahramanını canlandırır. Son Duam klibi 3 Nisan tarihi itibariyle Netd`de yayınlanmaya başlamış olup önümüzdeki günlerde de TV kanallarında ve dijital platformlarda yayınlanmaya başlayacaktır.

Grubun sosyal medya hesapları: Facebook ve Twitter

Son Duam`ın klibini aşağıdan izleyebilirsiniz: