Türk Gitar: Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

You May Kiss The Bride: Biz teşekkür ediyoruz, bu vesileyle Türk Gitar okuyucularına selamlar.

Türk Gitar: İlk sorum grubun tarzıyla ilgili olacak. İnternetteki farklı kaynaklarda Post-Hardcore müzik yaptığınız yazıyor fakat dinleyince de “Metalcore bu ya…” demek de mümkün. Siz, grubun tarzını ne olarak tanımlıyorsunuz?

YMKTB (Berkay): Müzik tarzı olarak post-hardcore/experimental müzik yapıyoruz. Experimental olduğu için işin içine metalcore ve diğer core türevleri de girerek kendi özgün tarzımızı ortaya çıkartmış oluyoruz. Bizce bir isim altında kalıba sokmaya gerek yok, YMKTB’nin müziğini yapıyoruz.

Türk Gitar: Peki, grubun kuruluş hikayesinden kısaca bahsedebilir misiniz? You May Kiss The Bride, nasıl buralara geldi?

YMKTB (Alptuğ): 2011 yılında, İstanbul’da kuruldu grup. Kurucu üyelerden Korhan var sadece. O dönem Kesha – Take It Off şarkısına cover yaptık ilk olarak. Daha sonra “The Wretched” adlı EP’mizi kaydettik, çeşitli yerel etkinliklerde ve festivallerde yer aldık. 2012 yılında Memphis May Fire ile Ankara’da aynı sahneyi paylaştık. 2013 yılında gruba Alptuğ (kendisi), Berkay ve Enes katıldı ve ilk yurtdışı turumuzu gerçekleştirdik (Rusya, Belarus, Ukrayna). Dönüşte 2 single kaydettik ve bu parçalara klipler çekip Alman plak şirketi Redfield Records ile yayımladık. Dünyaca ünlü hardcore-punk festivali Groezrock’ta ilk olarak jüri oylaması, sonra fan desteğimizle çıkmaya hak kazandık ve Türkiye’yi temsil ettik. Ülkemizde çeşitli festivaller ve barlarda çıktık. 6 ay önce Barış gruba dahil oldu ve Bensiz Bir Sen süreci başladı. Şuan bulunduğumuz noktadayız ve devamı için sabırsızlanıyoruz.

Türk Gitar: Fatma Turgut ile yaptığınız “Bensiz Bir Sen” düeti yaklaşık 1 ay gibi bir sürede 100.000 izlenmeyi geride bıraktı. Bir yandan bu var, bir yandan DMC ile bir anlaşma yapıldı, 4 Nisan’da da lansman konseriniz var, işler şu an oldukça iyi gidiyor gibi. Grubun bundan sonraki amacı nedir?

YMKTB (Enes): Önümüzdeki süreçte albüm çıkarmayı düşünüyoruz. Türkçe ve İngilizce şarkılar bulunacak. Elimizden geldiği kadar ulaşabileceğimiz her yerde konser yapmak istiyoruz. YMKTB dinleyicilerini çok geniş kitlelere yaymak istiyoruz.

Türk Gitar: Bir önceki soruyla bağlantılı olarak şunu da sorayım, tarzınız Türkiye’ye oldukça yabancı. Bizim ülkemizde farklı bir şeyler yapılınca ya çok sevilir, ya yerden yere vurulur. Bu büyük bir risk. Size gelen tepkiler nasıl oldu? 

YMKTB (Berkay): Şu ana kadar hiç kötü dönüt almadık. Açıkçası gelen dönütler ve dönütlerin geldiği yerler bizi mutlu ediyor. Daha önce “hater” bir kitle vardı ama bu şarkıyı onlar da sevdi. Bizim için de bir ilk olduğu için şu an memnunuz.

Türk Gitar: 2015’de Groezrock maceranız vardı. Nasıl geçtiğini ve Belçika’daki metal severlerin Türkiye’den gelen bir gruba verdikleri tepkiyi biraz anlatır mısınız?

YMKTB (Korhan): Birçok zorluğu geride bıraktık ve sahneye çıkacağımız günün 1 gün öncesi vizeler elimize ulaşmıştı. Türkiye’yi temsil etmek için Belçika yolundaydık. Yurtdışı tabanlı dergiler ve bloglarda “Türkiye’den Post-Hardcore grubu mu? Bu gerçekten fantastik!” şeklinde tanıtılıyorduk. Festival alanında Macbeth çalışanları, bize yardımcı olan insanlar, her ülkeden orada bulunup bizi beğenen kişiler gelip bizimle konuştular, fotoğraflarımızı, videolarımızı çektiler ve birlikte fotoğraf çekildik. Kısacası festivali yaşamak inanılmazdı. Punk-hardcore severlere kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ve tabi Belçika’nın havası, suyu, insanı, mutlaka gidip görmek gerek diye düşünüyoruz. İdollerimizle aynı ortamlarda takıldık, konuşma fırsatı bulduk, birçoğunu canlı izledik. Ve sıra bize geldiğinde ise sahneye çıkıp en iyi bildiğimiz şeyi yaptık: “Delice performans…”

Türk Gitar: Tekrar gelelim günümüze. Fatma Turgut ile çalışmak nasıl bir duyguydu?

YMKTB (Barış): Fatma Turgut inanılmaz bir insan. Biz ona “Meleğimiz” diyoruz. İsmimizin onunla birlikte geçiyor olması ve “beraber müzik yapmak” kelimelerle anlatılamayacak kadar mükemmel bir his. Bensiz Bir Sen’in yaratılışından kayıt aşamasına, kayıtlardan sonra günümüze kadarki süreçte size ancak YMKTB ve Fatma Turgut olarak sahnedeyken tam olarak tarif edebiliriz bu duyguyu. Yaşayarak, yaşatarak…

Türk Gitar: Grup üyelerinin örnek aldığı gruplar/sanatçılar kimler?

Alptuğ: Bring Me The Horizon
Korhan: Avenged Sevenfold
Enes: The Ghost Inside
Berkay: Falling In Reverse
Barış: Julian Casablancas + The Voidz

Türk Gitar: Son olarak, bizim sormayı unuttuğumuz veya okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

YMKTB: Sorular için teşekkürler. 4 Nisan Pazartesi Jolly Joker İstanbul’da yapacağımız lansman konserimize hepinizi bekliyoruz. Ve tabi son olarak, #ymktbfamily üyelerine selamlar, sizi seviyoruz!