Zacky Vengeance yeni albüme ait beste ve kayıt çalışmalarının bu yıl içinde olabildiğince çabuk başlayacağını onayladı. Bilboard’a konuşan Zacky şöyle dedi:

Bence evimize gittiğimiz zaman, yeni şarkı fikirlerimiz tam olarak oturmaya başlayacak. Syn’in (Gates) tonlarca şey bestelemiş olduğunu biliyorum. Farkı tarzlar yakalamaya çalışıyor ve kuliste kayıtlar yapıyor. Ben de ilham almak için gruptaki herkes gibi birçok farklı tarzda müzikler dinliyorum. Özellikle bu turda yeni besteler için çok umutluyum. Body Count gibi riff merkezli grupların performanslarını izliyorum. Onlar harika, performanslarından alabileceğim çok fazla ilham var.

Röportajın geri kalanında Waking The Fallen albümünün düzenlenip yeniden yayınlanmasına odaklanan Vengeance şöyle dedi:

10. yıl kutlamamız için yapacak özel bir şeyler düşünüyorduk ve bunu yapmak yapacağımız en uygun şey oldu. Waking The Fallen tam anlamıyla Avenged Sevenfold’u ifade ediyor. Bu albüm bize korkusuz olmayı öğretti; heavy metal, punk ve rock’n roll’dan oluşan köklerimizi ortaya çıkarmamızı sağladı. Gerçek bir prodüktörümüz vardı, Andrew Murdock‘la çalışıyorduk. Garajda olduğumuzdan bir üst seviyeye çıkmayı istiyorduk, daha iyi bir sound yakalamaya çalışıyorduk. Enstürmanlarımızı daha iyi çalmak, tam anlamıyla profesyonel olmak istiyorduk.

Avenged Sevenfold bu yıl Japonya’daki konserlerini tamamladıktan sonra albüm çalışmalarına başlayacak.