Zeytinli Rock Festivali Değerlendirmesi

0
377

4 yıl aradan sonra Zeytinli Rock Festivali seyircisiyle buluştu. Festival 28 Ağustos’ta açılış partisi ve Metropolis konseriyle başladı. 31 Ağustos gecesi Pentagram ile sona erdi. Ben sadece son güne gidebildim. Konser alanından bahsetmeden önce Edremit’in genel havasından bahsetmek istiyorum.

30 Ağustos akşamı Akçay’a konaklamak için geldim. Üstümde Pentagram tişörtü olduğu için festival için geldiğim belli oluyordu. Karşılaştığım bölge halkının birçoğu festivalden haberdardı ve konaklama için çok yardımcı oldular. Akçay’ın sahil kesiminde akşam yürüyüşü yaparken rock tişörtleri satanlar, bilet almak için gitar çalıp şarkı söyleyen gençler vardı. Yolda yürürken festivalin ilk gününden bahsedenlere kulak misafiri oldum. Açıkçası böyle bir ortam beklemiyordum. Herkes festivali birbirine anlatıyordu, yeni gelenlere rastlanılırsa detaylar anlatılıyordu. 31 Ağustos konserleri için konser alanına doğru yola çıktım. Alanın yakınında tek veya çift katlı evler bolca bulunmakta. Burada yaşayan yerli halk, evlerini festivale gelenlere açmıştı. Ev sahipleri sucuk ekmek, köfte ekmek, soğuk içecek satıyor, gece konaklamak isteyenleri evlerinde ücretsiz bir şekilde ağırlıyorlardı. Yerli halk festivale adapte olmuş gözüküyordu.

Konserler başlamadan ben de bir evin balkonuna misafir oldum. Evin sahibi Sadık ağabey bizimle yakından ilgilendi. Sadık ağabeyin söyledikleri o kadar önemliydi ki, sizlere aktarmak için tabletime notlar aldım;

Ben burada bulunan bütün gençleri seviyorum. Biraz yaşlı olabilirim fakat rock müziğe karşı bir sempatim var. Bu festivale 4 yıl ara verilmesi herkesi üzdü. Yerel halk bu festival sayesinde iyi paralar kazanabiliyor. Burada fazla etkinlik yapılmıyor, Zeytinli Rock Festivali hem uzun soluklu bir festival hem de seyircisi çok efendi. Rock isyanın müziği diyoruz ama burada gençlerin hepsi hoşgörü sahibi. Bu zamana kadar en ufak bir tartışma olduğunu görmedim. Buraya gelenlerin hepsi aklı başında, okulunu okuyan, buraya arkadaşlarıyla eğlenmeye gelen insanlar. Ben de evimi bu güzel gençlere açarak yardımcı olmaya çalışıyorum.

Görüldüğü gibi Edremit’te yaşayanlar festivale sahip çıkıyor.

Festival alanı oldukça büyüktü. Ben sahnenin ve yemek standlarının civarındaydım. Otelde konakladığım için çadır kurulan yere gitmedim. İçeride satılan yemekler ve içeceklerin fiyatı da normaldi. Son günün kadrosu şöyleydi: Pera, Murat İlkan, Dört x Dört, Ogün Sanlısoy, Kurban, Hayko Cepkin, Pentagram. Pera günün açılışını yapan isim oldu. Sevilen şarkılarını vakit el verdiğince çaldılar.

Murat İlkan’ı bu sene üçüncü izleyişim oldu ve en iyi ses sistemi Zeytinli Rock Festivali’ndeydi. Murat İlkan’ı Pera’dan daha çok dinlediğim için ses sistemine verilen emeği daha iyi anladım. Parçalarda yer alan bütün unsurlar ayırt edilebiliyordu. Demek ki istenince güzel bir ses sistemi kurulabiliyormuş. Murat İlkan “Fanus”tan ve cover’ladığı şarkılardan söyledi. Seyirci her zaman ki gibi “Bir! Bir!” diye bağırdı ama o gece Pentagram sahne alacağı için söylemedi. Dört x Dört bilmediğim bir grup olduğu için kendilerini uzaktan oturarak izlemeyi tercih ettim. “Her Akşam Votka Rakı ve Şarap”ı cover’ladılar ve en çok eşlik edilen parça oldu. Onların da sağlam soundu ve seyirciyi harekete geçiren parçaları vardı.

Ogün Sanlısoy, sanıyorum bu sene en güzel performansını sergiledi. Ogün Sanlısoy ve grup arkadaşları enerji doluydu, istekliydi ve şarkılarını hatasız çaldılar. Ogün, seyirciyle fazla muhabbette girmeden konserini verdi. Kendilerine ayrılan süreden maksimum düzeyde yararlandılar. Kurban ise seyirciyle en çok temas kuran gruptu. Hayranlarından istek parça bile aldılar. “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” ve “Lambafa Püf De” çalınırken sahneye yakın olanlar, uzak olanlar, yerde oturanlar epey hareketlenmişti.

Hayko Cepkin, günün belki de festivalin en çarpıcı canlı performansına imza attı. Konserden önce Hayko Cepkin hayranlığım yoktu, Hayko Cepkin’in popüler şarkılarından hiçbirini bilmiyordum. Son albümünden sadece iki-üç parçayı biliyordum. Ancak, Hayko Cepkin’in muazzam performansının ardından, festivalden Hayko hayranı olarak ayrıldım. Hayko Cepkin, diğer gruplardan farklı olarak sahnenin iki yanında bulunan dev ekranları kullandı. Bu ekranlarda +18 ögeler ve şarkılarla alakalı görüntüler verildi. Ayrıca Hayko Cepkin, güzel bir görsel şov da hazırlamıştı. Sahneye sis verilmesi, sahnenin karartılması, ışıkların sadece Hayko’nun üstünde olması, Hayko’nun bağırdığında ara ara sis verilmesi ve patlamalar olması seyirciyi coşturan unsurlardı. Hayko Cepkin’in sahne duruşu, seyirciye hakim olması da gözlerden kaçmadı. Festivalin başından beri burada olanlar da Hayko Cepkin’in festivalin en iyisi olduğunu söylediler. Hayko Cepkin bize şöyle veda etti;

Elimizde son bir tane festivalimiz kaldı, buna sahip çıkalım arkadaşlar. Her zaman dediğimiz gibi, biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!

Gecenin ve festivalin son grubu Pentagram, bana göre, Hayko Cepkin’den sonra beklentileri karşılayamadı. Hayko Cepkin’in ışık şovları, sisleri, dev ekrandaki görüntüleri Pentagram’ı biraz sönük bıraktı. Pentagram’ın da ekranları kullanmasını bekliyordum ama tercih etmemişler. Müzikal kısmında ise bir sorun yoktu, Pentagram adına yakışır bir konser verdi. İstanbul’a doğru yola çıkmam gerektiği için Pentagram’ın sonuna kadar kalamadım. “Şeytan Bunun Neresinde?” çalarken ben yola çıkmıştım.

Eleştirebileceğim tek nokta var: Kral Pop FM. Rock festivali adı altında pop radyosunun olmasını anlayamadık. Kral Pop yazan tırı görünce çok gıcık oldum. Eğer bir yayın kuruluşuyla anlaşılacaksa bu Dream TV olmalıydı. Belki Dream TV ile görüşülmüştür, bilemiyoruz. Konserleri canlı vermek için televizyona da ihtiyaç yok. İnternet üzerinden festivalin tamamı bile gösterilebilirdi. Hayko Cepkin sahnedeyken, dev ekranlara görüntü verildiğini söylemiştim. Hayko’nun performansı sırasında bu ekrandaki görüntü kısa süreliğine kesilip, Kral TV yayını verildi. Böyle olunca seyirciden ıslık ve kötü tezahürat geldi. Pentagram sahneye çıkmadan önce de “Popçular Dışarı” sesleri yükselmişti. Kral Pop FM’e Hayko Cepkin ve Pentagram aracılığıyla güzel ve etkili bir mesaj verdik diye düşünüyorum. Umarım kendilerini önümüzdeki senelerde görmeyiz.

Sonuç olarak, Kral Pop FM haricinde her şey çok güzeldi. Ses sistemi de harikaydı, belli ki üzerinde çalışılmış. Bu sene gittiğim festivaller arasında en temiz ses sistemi Zeytinli’deydi. Festivalin son gününe gitmiş olsam da konser yorgunluğunu 2 günde attım. Festivalin başından beri orada olanlar eminim gönüllerince eğlenmiş, güzel bir tatil yapmışlardır. Festivalin organizasyonunda yer alan herkese teşekkür ediyoruz. Hayko’nun da dediği gibi, biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!

\m/