– Türk Gitar: Merhabalar, yeni albümünüz satışa sunuldu. Henüz çok yeni fakat yine de sormak istiyorum, ilk tepkiler nasıl?

– Mekanik: Selamlar. İlk tepkiler sosyal medyada her zaman olduğu gibi süper. Ama satış konusunda bizimde bir fikrimiz yok. Bekleyip göreceğiz.

– Türk Gitar: Mekanik özellikle ismini yaptığı cover çalışmalarıyla duyurmuş bir grup. Kendi bestelerinize ve albüm çalışmalarınıza yönelme vaktinin geldiğini ne zaman ve nasıl fark ettiniz?

– Mekanik: Mekanik cover çalışmarını sadece albüm kaydederken zaman kazanmak için yaptı. Kendi sevdiğimiz 4-5 şarkıyı seçtik ve çokta üzerinde kafa yormadan kaydettik. Mekanik ilk kurulduğunda bunun farkındaydı ve grubun kurulma amacı zaten onlarca albümdü. Dediğimiz gibi cover sadece keyifti.

– Türk Gitar: Siyasal ve politik mesajlar veren rock ve metal grupları son dönemde fazlasıyla revaçta. Hatta ürettikleri albümün konusunun bile direkt olarak politika olduğu albümler dinledik. Sizin albümünüzü bu akımın bir parçası olarak görüyor musunuz?

– Mekanik: Tarih boyunca yerli yabancı tüm metal gruplarının ortak derdi bu konulardı. Bu yeni bir şey değildi. Mekanik olarak yaptığımız şarkıların içinde çok farklı konuları anlatan şarkılarımızda var. Fakat ülkenin içinde bulunduğu kaotik durumdan dolayı en çok dikkat çeken şarkılar doğal olarak siyasi politik sorunları dile getirdiğimiz şarkılar oldu.

– Türk Gitar: Bazı yapıtlar dönemsel olayları ve durumları ele aldığı için çıkışının çok ilerisindeki yıllarda hatırlanıp, ilk çıktığında gördüğü ilginin kat be kat fazlasını görebiliyor. Bundan 20-30 yıl sonra Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma göz atan kitleler acaba sizin albümünüze bakıp, “adamlar o dönem için böyle bir albüm yapmışlar” diyebilecek mi? -bence diyecekler- Bu belki de ölümsüz bir albüm yapmak demek… Bu konuyu hiç düşündünüz mü?

– Mekanik: Biz aslında bu ilgiyi ileride değil şu an görmek istiyoruz çünkü 12 ay 24 saat çalışıyoruz. Ne için? Kaliteli müzik için ve başardığımızı görüyoruz, tepkilerden görüyoruz, rakamlardan görüyoruz. İleride bunları söylemeleri çok büyük yerlere geldiğimizi göstermiş olur zaten ama asıl şimdi buna ihtiyacımız var.

– Türk Gitar: Mekanik’in son dönemdeki çıkışı ve patlaması ciddi bir kitleye ulaşmasına yol açtı. Önümüzdeki dönemde sizin için neler olacağını düşünüyorsunuz? Rock Off’ta sahne alacaksınız, bu bile büyük bir yol kat ettiğinizin bir göstergesi olabilir mi?

– Mekanik: Bizim niyetimiz hiç durmadan devam etmek. İleride neler olacağını hep beraber göreceğiz. Rock Off tabii ki çok önemli bir gösterge ama tam karşılığı değil tabii ki. Mekanik konserleri insanlarda heyecan yarattığı zaman tam karşılığını görmüş oluruz.

– Türk Gitar: İstanbul’da metal cover performans grubu denince akla gelen ilk grup belki de Mekanik. Bu durum aynı şekilde devam edecek mi yoksa canlı performanslarınızda kendi parçalarınıza ağırlık vermeye mi başlayacaksınız?

– Mekanik: Cover çalmak zorundaydık çünkü kendi albümümüzü yapmak zorundaydık. Prova süreci kayıt süreci derken cover işini biraz abartmışız. Kurtulana kadar pertimiz çıktı. Şimdi konserlerde 20 beste çalabileceğimiz için cover duymayacaksınız çok özel bir durum olmadığı sürece.

– Türk Gitar: Türkiye’nin bu yılki konser ve festival patlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Ayrıca çok fazla başarılı türk grubu başarılı albümleriyle patladı. Bu yıla Türkiye için rock ve metalin altın yılı diyebilir miyiz?

– Mekanik: Kim gelirse gelsin kaç festival olursa olsun bu yerli gruplara hiç etki etmiyor. Bunun etki etmediğini kendi verdiği konserlerde görüyoruz. Festivallere gelenler yerli gruplara gelince ne albüm alıyor ne konserlerine gidiyor. Zaten gidiyor olsaydık hiç bir organizatör yurt dışından gelen bu kadar yabancı grubun nazını çekmezdi diye düşünüyoruz.

– Türk Gitar: Sizi dışarıdan gözlemlediğim zaman gerçek birer Metallica hayranları olduğunuzu düşünüyorum. Hatta müziğe başlama sebebiniz bile Metallica sayesinde gelişmiş olabilir. Peki Mekanik’in ulaşmak istediği en üst nokta neresi?

– Mekanik: Metallica’nın üstünde çalamayacağımıza göre en üst nokta Metallica’nın altında çalmak olacaktır. Şaka bir yana Metallica hayranlığımızı gizlemiyoruz tabii ki hatta gurur duyuyoruz.

– Türk Gitar: Mekanik takipçilerine vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

– Mekanik: Albümü alın 3. albüm daha bomba bir sound ile en kısa sürede karşınıza çıksın.

– Türk Gitar: Vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederim. Umarım albümünüz hakettiği ilgiyi görür.

– Mekanik: Rica ederiz. Herkese selamlar !