Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Zeytinli Rock Festivali`ne, grupların performansından çok festivalin ikonu haline gelen “hektor” damga vurmuştu. Hektor kimine göre bir köpek, kimine göre ODTÜ’de okuyan bir öğrenci, kimine göre ise delinin tekiydi. İşin aslı ise hepinizi çok şaşırtacak trajik bir hikaye.

Hektor yukarıda saydıklarımızın hiçbiri değil. Hektor bizden biri, içimizden bir arkadaş. Geçtiğimiz yıl aşırı alkol alması sonucu kaybolan bir genç. Kaybolmasının ardından arkadaşları onun kaybolduğunu fark edip Hektor diye bağırmaya başlamışlar. Bu olay üzerine “hektor” diye bağırmak, farklı bir akımı ortaya çıkarmış. Hektor diye bağıran herkes, aslında kaybolan o genci anmış oldular.

Hektor’un ODTÜ’lü bir öğrenci sanılmasının nedeni ise, geçmişte ODTÜ’nün ortak veri merkezine porno film yüklemesiyle ünlenmiş gizemli bir öğrencinin olması. O dönemde öğrenci yurtlarında herkes “hektoor” diye bağırıyormuş. Bu akım Türkiye genelinde bilindiği için, direkt olarak Zeytinli Rock Festivali’ndeki “hektor” bağırışları bu olay ile ilişkilendirilmiş. Fakat olayın aslı öyle değil, yukarıda anlattığımız gibi.

Uzun uğraşlar sonunda kaybolan genç Hektor’un kimliğinden bir görüntüye ulaştık. Gerçekten böyle bir kişi varmış. Saygısızlık etmemek adına bilgilerini sansürlemek durumunda kaldık.