2014 Rock And Roll Hall Of Fame

0
98

Nirvana

80’lerin ve 90’ların en etkili grupları arasında yer alan Nirvana, 10 Nisan Perşembe günü, Rock and Roll Hall of Fame sahnesine çıktı ve onurlandırıldı. Barclays Center’da düzenlenen organizasyonda, Kurt Cobain’i ve Nirvana’yı temsil etmek için Dave Grohl, Krist Novoselic ve Courtney Love vardı.

Nirvana’yı anons etmek için REM solisti Michael Stipe seçildi. Stiper konuşmasında grubun yeteneğinden ve Kurt Cobain’den bahsetti;

Stipe:

Onlar şarkılarında gerçeği anlattılar, gerçeğe dokundular ve insanlar da dinledi. Nirvana üyelerinin hepsi kelimenin tam anlamıyla sanatçı ruhuna sahip. Kurt Cobain’in sesini unutmak mümkün mü ?

Stipe kısa konuşmasının ardından mikrofona Dave Grohl’u çağırdı.

Dave Grohl:

Nirvana’ya katkı veren birçok isim var. Nirvana bir noktaya geldiyse bunda herkesin payı var.  Onlara buradan teşekkür ediyorum. Ben de bu ailenin içinde olduğum için gurur duyuyorum.

Dave Grohl’dan sonra Krist Novoselic mikrofona geldi.

Krist Novoselic:

Yaptığımız müziği destekleyen ve yanımızda olanlara teşekkür ediyorum. Yolda yürürken Nirvana dinleyen dostlarımız beni durduruyor; fotoğraf çektiriyorlar ve yaptıklarımız için teşekkür ediyorlar. Bu beni gururlandırıyor. Geçmişte yaptığımız müzik hala seviliyor ve etkisi devam ediyor. Bu olayın bir parçası olmak ta insanı çok mutlu ediyor. Keşke Kurt Cobain bugün aramızda olsaydı. O olmasaydı, anlattıklarım hiç bir zaman olmayabilirdi. O bizim hayatımızı etkiledi. Burda olsaydı teşekkür ederdim. 

Courtney Love:

Uzun bir konuşma planlamıştım fakat kısa keseceğim. Nirvana kurulduğunda hepimiz çocuk denilebilecek yaşlardaydık. Geçen onca zamandan sonra hala Dave ve Krist ile görüşüyorum. Aile olduk diyebilirim. Kurt’te böyle olmasını isterdi. 

Organizasyondan önce Krist ve Dave canlı performans olmayacağını söylemişti fakat ani bir karar değişikliği olmuş olacak ki, sahnede Joan Jett ile birlikte birlikte çaldılar. Kurt Cobain vefat ettikten sonra ilk defa performans sergilediler. Joan Jett dışında Krist ve Dave’e Kim Gordon, Annie Clark ve Lorde eşlik etti.


Rock and Roll Hall of Fame – Nirvana bölümünde olanlar böyleydi. Şimdi Kiss’e göz atalım.

Kiss

Bu yılın Rock and Roll Hall of Fame adayları arasında en güçlü isim olarak görülen grup Kiss’ti. Kiss’i anons etme görevi Rage Against the Machine’s’ten tanıdığımız Tom Morello’ya verildi. 

Tom Morello:

Kiss hiç kimseyi eleştirmez, herkese hitap eder. Bu yüzden bu grubu çok seviyorum ve bir Kiss fanı olarak onları birazdan anons edecek olmamın bana verdiği mutluluğu kelimelerle tarif edemem. Darbe etkisi, nüfuz etme ve müthiş sözcüklerini kendinde toplayan grup; Kiss. 

Kiss topluluğundan konuşan ilk isim Gene Simmons oldu.

Gene Simmons:

Bizi desteklediğiniz için, bugün burada yalnız bırakmadığınız için her birinize teşekkür ediyorum. Peter Criss ve Ace Frehley hakkında söylemek istediklerim var. Ace Frehley’in değişik bir gitar çalma tarzı var. Genç jenerasyon onu yakından takip ediyor. Gençlerin Kiss ile buluşmasını sağlıyor diyebilirim. Peter’da elindeki bagetlerle davulla kavga ediyor gibi görünüyor, çok hırslı biri. Sahne şovlarımıza güzel bir estetik katıyordu. Geçmişte Kiss’te bulunanlara da saygı duyuyoruz. Seramoni için eski üyelerden Bruce Kullick’i davet ettik ve aramızda bulunuyor. Grup içinde çok az tartışma çıkar. Tartışma olsa bile çok uzun sürmez. Kiss’i farklı yapan da bu galiba. Bazı konserden önce eski Kiss üyeleriyle bir araya geliyoruz. Konserde konuk sanatçı olarak sahneye çıkıyorlar ve seyirci de gaza geliyor. Sürprizle doluyuz.

Peter Criss:

Grubumuzun orjinal menajer’i Bill Aucoin’e Jerry Nolan’dan davul dersi almamı sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Bizi sevenleri ve desteklerini esirgemeyen seyircimizi yürekten selamlıyorum. Bu ara makyajım ile ilgili çok soru alıyorum. Arkadaşlar, hep kedi adam olacağım.

Ace Frehle:

Bir konuşma hazırladım fakat gözlüğüm olmasına rağmen okuyamıyorum. Gözlük çözüm değil. Her neyse.. 13 yaşımda ilk gitarımı almıştım ve aldığım günden beri büyük bir gitarist olacağıma inandım. Daha sonra Kiss kuruldu ve hayallerim gerçekleşmeye başladı. Kiss ailesinin bir parçası olmak çok güzel bir duygu. Herkese sevgiler..

Paul Stanley:

Bu bizim için özel bir gece. Aynı zamanda Kiss fanları için de özel bir gece. Aldığımız ödül bunun kanıtıdır. Ben Rock and Roll ruhuna inanan birisiyim. Kiss’in tarihi 1970’lere dayanıyor. İlk yapılan albüm günümüzde hala satılıyor. Rock and Roll ruhu bizi dinleyiciyle buluşturuyor. Dolayısıyla, aldığımız bu ödülü seyircimiz hak ediyor. Onlar olmasa bu ödülün ne anlamı var ki ? Bu gece burada Rock and Roll’a gönül vermiş olanlar adına bulunuyoruz. Klasik bir cümle olacak fakat söyleyeyim. Herkese teşekkürler.

Rock and Roll Hall of Fame’te Kiss canlı performans sergilemedi. Röportajlarda canlı performans olmayacağından bahsetmişlerdi. 

Nirvana ve Kiss’in Rock and Roll Hall of Fame onuruna layık görülmesi herkesi heyecanlandırdı diyebiliriz. Barclays Center tıklım tıklımdı. İki grup ta kendini ispat etmiş, rock tarihinde çok önemli bir sahip. Nirvana’nın Kurt Cobain vefatından sonra ilk kez canlı performans sergilemesi geceye damgasını vuran olay oldu. Salon tam anlamıyla yıkıldı diyebiliriz. Kimse böyle bir şey beklemiyordu. Krist ve Dave enstürmanlarını çalarken kendilerinden geçiyorlardı, tıpkı 90’lı yıllarda olduğu gibi. Paul Stanley rock and roll ruhuna inandığından bahsetmişti, sanırım haksız değil. Krist ve Dave sanki Kurt Cobain ordaymış gibi inançlı ve hırslı çalıyordu. Onları tekrar sahnede, Nirvana parçalarını seslendirirken izlemek keyif vericiydi. Kiss ve Nirvana’ya bize yaşattıkları heyecan ve mutluluk için teşekkür ederiz, onurlandırılmayı sonuna kadar hak ediyorlar.   m/