2014’te Çıkacak Olan Albümler

0
76

2013’ü geride bıraktık. Bir çok kaliteli albüm piyasaya sürüldü. Hatta hayal kırıklığı yaratan albümlerin çok az olduğu ve özellikle kalite anlamında bir çok albümün tatminkar seviyede olduğu bir yıl oldu. 2014 yılına girerken, bu yıl içerisinde piyasaya sürülecek albümlere değinmezsek olmazdı. Sizler için 2014 yılında piyasaya çıkacak olan albümlerin bir derlemesini hazırladık. Yine çok fazla ön plana çıkan ve popülaritesi yüksek olan grupları ön plana çıkarttık zira tüm rock ve metal dünyasını ele almaya kalkarsak içinden çıkamayız. İlerleyen dönemde geri planda kalmış grupları da içeren bir makale yayınlama ihtimalimiz yüksek. Fakat dediğim gibi önceliğimiz aşağıda yer alan gruplarla ile ilgili oldu. 

Accept

Almanların metal ve rock müziğe katkısı gerçekten muazzam seviyede. Accept’i bu katkıyı sağlayan grupların en tepesinde yer alan gruplardan biri olarak görmek mümkün. Zira bana göre bu anlamda Rammstein ve Scorpions ile birlikte Almanların üç lokomotif rock ve metal grubundan biri Accept’tir. En son Stalingrad albümünü Nisan 2012’de piyasaya süren grup satış rakamı olarak çok yüksek seviyelere ulaşamasa da başarılı bir albüm çıkartmıştı. Özellikle albüm kritiği yapan belli başlı sitelerden ortalamaların çok üstünde puanlar aldı. Bu bağlamda yeni çıkan albümden de beklentiler üst seviyede olacak. Geçtiğimiz Ağustos ayında yeni albüm duyurusunu yapan grup, net bir tarih vermedi. Şu an albümün hazırlık çalışmaları devam ediyor. Onun dışında ise herhangi bir bilgi yer almıyor. Yıl içerisinde detayları göreceğiz.

AC/DC

2014’ü heyecanla beklememi sağlayan yegane sebeplerden biri AC/DC’nin yeni bir albüm piyasaya sürecek olması. Son albüm 2008 yılında piyasaya sürülmüştü ve o albüm 8 yıllık bir bekleyişin ardından piyasaya sürülmüştü. Bu büyük boşlukta grup, albüm için çok fazla materyal üretmiş olacak ki, albümde 15 parça yer alıyordu. Bu kez son albümün üzerinden geçen 5 yıllık bir sürecin ardından yine benzer bir durum ile karşılaşabilir ve çok parçalı bir albüm bizleri bekliyor olabilir. Grubun beyni Malcolm Young Ocak 2013’te yaptığı açıklama ile yeni albümün 2014 yılında geleceğini duyurmuştu. O zamandan beri yeni albüm üzerinde çalışıyorlar. Fakat halen yeni albümün çıkış tarihi ile ilgili bir bilgi yayınlanmadı. Bana kalırsa 2014’ün ilk yarısında AC/DC’nin yeni albümü piyasaya sürülecektir. Bekleyip göreceğiz.

Anthrax

Thrash metalin dördüncü büyüğü Anthrax 2013 yılında piyasaya sürdüğü cover albümünün akabinde yeni bir stüdyo albümü ile dinleyenleriyle buluşacak. Son stüdyo albümü Worship Music, 2011’de piyasaya çıkmıştı. Cover albümü Anthems’in yayınlandığı sırada Scott Ian tarafından 2013’ün sonlarına doğru yeni albüm çalışmalarına başlanacağı duyurulmuştu. Bunun akabinde Eylül 2013’te davulcu Charlie Benante ve bascı Frank Bello’dan yeni albüm çalışmalarına başladıklarının duyurusu gelmişti. Albüm 2014’ün yazında piyasaya sürülecek. Net bir tarih henüz verilmiş değil. Yine beklemede kalmak durumundayız.

Exodus

Thrash metalin öncü gruplarından biri olan ve Gary Holt önderliğinde dünya çapında çok geniş bir fan kitlesine sahip olmayı başaran Exodus, 2014 yılında yeni bir albüm piyasaya sürecek. Bir çok thrash metal fanına göre Anthrax’ın yerine Big 4’da yer alması gereken grup olarak düşünülen Exodus (diğer aday ise tabii ki Testament), yeni albümü ile birlikte 4 yıllık bir aranın ardından yeni bir albüm piyasaya sürmüş olacak. Son albümün neredeyse tamamı Gary Holt imzalı parçalardan oluşuyordu, bu durum devam edecektir. Tarih bilgisi henüz verilmedi. Stüdyo çalışmaları Ocak 2014’te başlıyor.

Guns N’ Roses

1993’te Slash’li kadrosu ile The Spaghetti Incident?’ı çıkarttıktan sonra 15 yıllık bir ardından 2008 yılında Chinese Democracy  ile geri dönüş yapan Guns N’ Roses hemem hemen tüm fanları tarafından eleştirilmişti. Bu durumdaki en büyük etken tabii ki bir çok kişiye göre grubun müzikal kalitesinin merkezi kabul edilen Slash ve onun tamamlayıcı görevindeki ritim gitarist Izzy Stradlin’in artık grupta yer almıyor oluşuydu. Bu durum bir çok fan tarafından yadırganan bir durumdu. Şimdi ise işler biraz daha değişik diyebiliriz. Halen Slash ve Izzy’ye özlem bulunuyor fakat bunun acısı  Chinese Democracy ‘de hissedilen kadar fazla olmayacaktır çünkü artık herkes bu durumu biraz daha kabullenmiş durumda olacaktır. Bu açıdan yeni albümün fanları tatmin edebilecek bir albüm olacağı düşüncesindeyim. Bir de Axl Rose’un solo projesi kıvamında olan Chinese Democracy’de yaptığı hataları tekrarlamayacağını ümit ediyorum. Neydi bu hatalar, bana kalırsa en temel hata nu-metal’e (introlarda özellikle) hatta bazen progressive’e kayan vokal altı riff’lerdi. Bunlardan vazgeçip, safi hard rock tarzına yönelmesi gerekiyor. Bu durumu zaten kendisi fark etmiştir diye ümit ediyor ve bu yıl çıkacak olan albümde kendisinden saf hard rock yapmasını bekliyoruz. Bakalım neler olacak. Tarih bilgisi henüz verilmedi.

Iron Maiden

2014 için bizleri heyecanlandıran bir diğer önemli olay kesinlikle Iron Maiden’ın yeni bir albüm piyasaya sürecek olması ihtimali. Evet, bu sadece bir ihtimal. Nisan 2013’te Bruce Dickinson tarafından yapılan bir açıklama ile 2014’te yeni bir albüm piyasaya sürebilecekleri söylenmişti. Onların hakkında çok fazla bir şey yazmaya gerek olmadığını düşünüyorum aslında. Black Sabbath nasıl 2013’e damga vurduysa, eğer albüm çıkartırlarsa Iron Maiden’da buna benzer bir damga vurabilir 2014’e. Her ne kadar 2010’da piyasaya sürdükleri The Final Frontier albümü her kitle tarafından kusursuz kabul edilen bir albüm olmamış olsa da Iron Maiden, Iron Maiden’dır. Gerçi o albümün kritiklerine baktığımız zaman metal camiasından çoğunlukla çok yüksek notlar aldığını, piyasa rock ve pop rock’a kayan içeriğe sahip kritik sitelerinden (en gözdesi şu sıralar bana göre Rolling Stone) vasatın bir tık üstü notlar aldığını görüyoruz. Yine metalci tayfası için süper bir albüm gelecektir. Iron Maiden’dan kötü iş çıkmaz.

Judas Priest

Bu yıl kesinlikle rock ve metalin ağır toplarının kendilerini sergileyeceği bir yıl olacak. Judas Priest’ın yeni albüm açıklaması henüz çok taze bir haber. Yeni yıl mesajı yayınlayan grup, yeni yıl ile birlikte yeni albümü de müjdeledi. 5 yıllık bir aranın ardından yeni albüm ile dönecek olan Judas Priest, yine sert ve güçlü bir sound yaratacaklarını söyledi. Konserler sırasında izleyici ile etkileşimi maksimuma çıkaracak düzeyde kaliteli ve etkileşim gücü yüksek parçalardan oluşan bir albüm gelecek. Henüz çıkış tarihi ile ilgili bir bilgi yayınlanmadı. Yıl içerisinde bu haberi alacağız.

Red Hot Chili Peppers

Söylediğimiz gibi 2014 ağır topların yılı olacak. Funk rock’ın son dönemde açık ara en büyük grubu Red Hot Chili Peppers, yeni albümünü piyasaya sürecek. 2009 yılında gitarist John Frusciante’ın gruptan ayrılmasının ardından, 2011 yılında I’m with You albümünü piyasaya süren grup bana kalırsa pek başarılı bir albüm üretememişti. Her ne kadar fanlar bu albümden genel olarak memnun kalsa da ben beğenmemiştim. Biraz yavan gelmişti ve hit parça eksikliği olduğunu hissetmiştim. Çünkü gerçekten albümü günlerce dinlememe rağmen dilime dolanmayı başaran bir parça bulamamıştım. Bu kez neler çıkacak ortaya gerçekten merak ediyorum. 2014’te en çok merak ettiğim albümlerin başında gelecek bu Red Hot’ın albümü. Bakalım nasıl bir şey çıkacak ortaya. Çıkış tarihi belirsizliğini koruyor.

Testament

Thrash metalin en çok saygı gören gruplarından biri olan Testament, yeni albüm duyurusunu yaptı. Bana kalırsa thrash metal karakteristiğinin en çok yakıştığı gruplardan biri Testament. 2012 yılında piyasaya çıkan Dark Roots Of Earth albümü ile muhteşem bir iş çıkarttılar. 2010 sonrası piyasaya çıkan metal albümleri arasında en iyiler seçilse bana göre ilk 10’a çok rahat girecek bir albümdü. Testament’tan benzer bir performans bekliyorum açıkçası. Alex Skolnick gibi bir dehanın yer aldığı gruptan her şey beklenir. Bekleyip göreceğiz.