İsveçli metal devi Arch Enemy yirmi yıldır türünün öncüsü konumunda. Grup, sound`unu genişletse de asla köklerinden ayrılmadı. Angela Gossow ayrıldığı zaman onun yerine Agonist`ten Alissa White-Gluz getirildi. Hayranlar ise Alissa`nın eski grubunda kullandığı clean yeteneklerini Arch Enemy`de kullanıp kullanmayacağını merak etti hep.

Arch Enemy özünde death metal grubu olmasına rağmen son zamanlarda farklı esintilere de izin verdiler ki bu clean vokallerin ipucu gibiydi. Alissa, clean vokalin olasılığı üzerine Carl Begai`ye şunları söyledi:

Ne zaman grupta clean vokal muhabbeti dönse Angela (Alissa`nın menajeri) ve Michael olumlu konuşuyor. Ben clean söylemeyi çok seviyorum. Bu da beni sürekli Kamelot`a geri iten sebep.

Bu benim için bir zevk. Arch Enemy şarkılarını brutal söylemek çok güzel. Bu şarkıları clean olarak da tanıtmak isterim herkese. Gerçekten güzel hissettiriyor. Bence hepimiz bu his için bekliyoruz. Ama sırf “bak ne yapabiliyorum” demek için ortaya koymamaya çalışıyoruz.

Daniel çok iyi gitar çalıyor ve değişik şekillerde davul çalabiliyor. Jeff ise çok güzel şarkı söylüyor. Yani bir çok yeteneğimiz var ama hepsini aynı anda ortaya koymamıza gerek yok. Yani bir yerlerde clean vokal kullanma ihtimalimiz var.

13 Temmuz 2015 tarihli Arch Enemy röportajımızda Michael Amott`un kesin bir dille clean vokali reddetmesinin üstüne bu, biraz değişik oldu. Ama şu da var ki, Amott, ilk Arch Enemy kadrosuyla (Michael Amott, Sharell D’Angelo, Daniel Erlandsson ve Johan Liiva) toplanıp Black Earth adı altında konser vermeye başlayacak. Japonya konserleri planlandı bile.