Barış Benice ile Özel Röportaj

0
365

Türk Gitar: Röportaj köşemize hoş geldiniz, nasılsınız?

Barış Benice: Gayet iyiyim teşekkürler. Sizin de keyifler yerindedir umarım.

Türk Gitar:  Bizim de keyfimiz yerinde. Sorularımıza Fallen ile başlamak istiyoruz. Fallen olarak yakın zamanda bir albüm çıkartacak mısınız?

Barış Benice: Evet, 2016 içerisinde çıkarmayı planladığımız bir albüm çalışmamız var. Şu an parçaların bir kısmı tamamlandı. Yakın zamanda kayıt süreci de başlayacak.

Türk Gitar: Zeytinli Rock Festivali’nde alternatif sahne için başvurmuştunuz. Ana sahnede yer almak sizin için nasıl bir duyguydu? Seyirciden memnun muydunuz ?

Barış Benice: Festivalin son ve en heavy gününde ilk sırada sahne aldık. Fallen’ın potansiyelinin ve performansımızın insanları etkilediğinin farkındayız. Ama yine de sahne saatinin erken olması bizi ne ile karşılaşacağımız konusunda biraz meraklandırdı doğrusu. Buna rağmen Zeytinli Rock Festivali’nde gerek konser sırasında seyircilerden bize yansıyan enerji gerekse konser sonrası yaptığımız paylaşımlara gösterilen ilginin oldukça yoğun ve pozitif olması bizi oldukça mutlu etti diyebilirim.

Türk Gitar: Fallen İstanbul dışındaki illerimizde de konser vermeyi planlıyor mu?

Barış Benice: Albüm süreci ile birlikte konserler artacak. Sadece başlıca şehirlerde değil mümkün olduğunca metal müziğin içine işleyemediği ancak potansiyeli olduğunu düşündüğümüz illere de gitmeyi istiyoruz.

Türk Gitar: Biraz da solo kariyerinize yönelelim. Gitar çalmaya nasıl başladınız, bir hikayesi var mı?

Barış Benice: İlginç bir hikayesi yok doğrusu. Gitara başladığımda tam anlamıyla metal müzik bile dinlemiyordum. Barış Manço parçalarını çok severdim. İlk başta klavye çalarak o parçalara eşlik etmeye çalıştım. Ancak bir şekilde elime gitar geçince bu enstrümanın benim için daha heyecan uyandırıcı olduğunu farkettim ve gitara ağırlık verdim.

Türk Gitar: Son zamanlarda internet üzerinden gitar dersi almak mümkün. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Barış Benice: İnternet üzerinde gerek online gerekse Youtube vb. kanallar vasıtasıyla sadece müzik üzerine değil birçok konuda bilgi edinmek mümkün. Ancak bunu doğru kullanıyor olmak çok önemli ki bi rşey öğrenmeye yeni başlayan birisi için oldukça zor. Online yolla gitar dersi vermek, bir şeyler vaad etmek bana kalırsa para tuzağından başka bir şey değil. Ben 6 senedir gitar dersi vermekteyim ve bu işin belgesine de sahibim. Ancak buna rağmen birebir derslerde öğrenciye izah etmekte, uygulatmakta zorlandığım teknikler varken bunu başkaları internet üzerinden nasıl başarabilir? Burdan bunun tamamen yanlış olduğu fikrine sahip olduğum anlaşılmasın. Eğer temel düzeyde bir teknik bilgiye sahipseniz bunu desteklemek ve geliştirmek adına bu kaynakları kullanmakta oldukça fayda var. Bunu çoğu zaman ben de yapıyorum. Hatta ve hatta önümüzdeki günlerde başkalarının da faydalanması için böyle bir kaynak niteliği taşıyan video serisine başlayacağım. Ancak hiç bilgisi olmayan, gitarı eline yeni alan kişilere birkaç bölümlük videolarla gitar çalmayı öğretmek kesinlikle doğru değil. Kaldı ki bu yüzden öğrenci bazı teknikleri geri dönüşü olmayacak biçimde yanlış öğrenebilir ve bu da onu ilerleyen zamanlarda gelişemediğini görünce gitardan soğutabilir.

Türk Gitar: Günümüzde çoğu gitar öğrencisi TAB sistemiyle bir şeyler öğrenmek istiyor. Sizce yararlı mı?

Barış Benice: TAB’ın amacı hızlı partisyonları rahatlıkla okuyabilmek. Ancak kesinlikle profesyonel bir durum değil. Nota sadece bir müzik cümlesini yazmak için yoktur. Dinlediğiniz bir parçayı bilinen tabiriyle kulaktan çıkarmak için o nota görselini bilinç altınızda canlandırmanız gerekir. Çaldığınız parçanın hangi gamda olduğunu göz önünde bulundurularak porte üzerindeki notaların arasındaki farklara bakarak o ses farkını kafanızda canlandırabilirsiniz. Ve bunu siz farketmezsiniz, arka planda çalışan telefon uygulaması gibi düşünün. Nota sürelerini bilmeden grubunuzla yaptığınız prova da birbirinize ancak “Ta ta ta tatata yaptığımız kısmı tatata taaaa yapalım” şeklinde direktifler verirsiniz ki bir süre sonra bu kaosa dönüşür ve akılda kalmaz. Oysa temel düzeyde bir nota bilgisiyle bütün bunları bir cümle de rahatlıkla anlatabilirsiniz. Tüm bunları bildikten sonra daha hızlı uygulamak adına tab’dan tabi ki yararlanılabilir. Ancak tabı notanın alternatifi olarak görmek yanlıştır.

Türk Gitar: Genç gitaristlere ne tavsiye edersiniz ?

Barış Benice: Bu soru biraz yaşlı hissettirdi beni 🙂 Öncelikle bir çalışma disiplini şart. Neyi ne zaman hangi sıra ile çalışacağını, nerede uygulayacağını iyi planlamalı iyi bir seviyeye gelmek isteyen birisi. Diğer önemli husus kendini kandırmamak. Bir yeri yapamıyorsan çalamıyorsan bunu hissedersin. Ancak buna rağmen “yedirme” dediğimiz şekilde bu hataların üstünü kapatıyorsa bir gitarist yerinde sayar. Ve son olarak özgün olmaları çok önemli. Birilerinden etkilenmek birilerini idol olarak görmek çok güzel ve normal bir şey. Ancak sonuç olarak kendi duygunuzu düşüncenizi müzik ile yansıtmak istiyorsanız gitar tonunuzdan tuşenize, sahne hareketlerinizden giyiminize kadar kendinizi ortaya koymanız gerekir.

Türk Gitar: Ek olarak Facebook üzerinden yayınladığınız cover videolar da büyük bir ilgi görüyor. Yakın zamanda yeni bir cover ile karşılaşacak mıyız?

Barış Benice: Yakın zamanda bir cover planım yok. Şu sıralar az öncede bahsettiğim periyodik olarak yayınlayacağım solo egzersizleri içeren video serisine ve konserlere yoğunlaşmış durumdayım. Ayrıca videolara ilgi gösteren, paylaşan ve olumlu-olumsuz fikirlerini belirten herkese de buradan teşekkür ederim.

Türk Gitar: Solo albüm planınız var mı? Varsa hangi tarza yakın olacak?

Barış Benice: Evet bir solo album planım var. Sanıyorum FALLEN albümünün peşi sıra kendi albümümü tamamlayacağım.  Heavy ve progressive öğeleri içeren ve birazda sinematik havada bir tarza sahip albüm. Fizik üzerine eğitim gördüğüm için albüm konseptinde de bu konulara özellikle de astronomik olaylara yer vereceğim. Klasik solo gitarist albümlerinden ziyade biraz daha anlamlı ve konsept bir albüm olmasına gayret ediyorum. Çünkü ülkemizde yapılan enstrümantal solo albümler tam anlamıyla alt yapı üzerine solo atıp kaydetme mantığını aşabilmiş değil doğrusu.

Türk Gitar: Sorularımızı yanıtlayıp bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

Barış Benice: Ben teşekkür ederim, görüşmek üzere.