Iron Maiden yazan uçağın önünde poz veren Iron Maiden grubunun fotoğrafları bu aralar sosyal medyada öne çıkmaya başladı. Bu haberlere bir yenisi daha ekleniyor. BBC’de çıkan bir habere göre; Bruce Dickinson, İngiltere’de başlatılan en büyük uçak projesinin yatırımcılarından biri oldu. Projenin ismi Airlander. Uçağın en önemli özelliği 3 hafta boyunca havada kalabilmesi, tonlarca insani yardım malzemesini hızlı ve güvenli biçimde hedefe ulaştırabilmesi. Bruce ise hem projeye maddi kaynak sağlıyor hem de tasarım kısmında yer alıyor. 

Airlander üzerinde kullanılan teknoloji, yolcu taşımacılığına da uygulanırsa devrim etkisi yaratacağa benziyor. Airlander’da gürültü kirliliği en az seviyede, yakıt kullanımı çok düşük ve uçağın inmesi için bir piste ihtiyaç yok. Malzeme ve işçilik açısından çevre dostu olan Airlander ile, uzun mesafeleri rahat, hızlı gidebildiği için ilk aşamada doğal afet olan bölgelere yardım amaçlı malzeme gönderilecek. 

Bruce, Airlander ile ilgili şunları söylüyor : ”Bu projede yer almak çok heyecan verici. Uçaklar hep dikkatimi çekmiştir ve Airlander havacılığa yeni bir bakış açısı kazandırdığı için projeye katkı vermek istedim. Yolcu taşımacılığı için hazırlıklar ve kontroller henüz bitmiş değil. Şu anda sadece yük taşımacılığı üzerinde duruyoruz. Bir kaç yıla kalmaz Airlander ilk yolcu taşımacılığını gerçekleştirir. ”

Teknik ekibin ortak görüşüne göre 2016 yılında Airlander ilk yolcu uçuşunu yapacak.