Dave Mustaine Metalhead to Head Programına Konuk Oldu

0
51

Rick Warwick’in sunduğu programının son konuğu Dave Mustaine oldu. Dave Mustaine geçmişinden ve gitar seçimi hakkında konuştu: 

Genelde V modelli gitarları tercih ediyorum. V gitarlar, sahnedeyken rahat olmamı sağlıyor. Diğer gitaristlerin de V biçimindeki gitarları tercih etmeleri ben de büyük ilgi uyandırıyordu. Özellikle, K.K. Downing ve Glenn Tipton ilgimi çeken gitaristlerdi. İkiside bazı konserlerde Klasik Gibson V gitarını kullanıyordu. Muhteşem sololar atıyorladı. Ben de onlar sayesinde V şeklindeki gitarlar tercih etmeye başladım ve vazgeçemiyorum. Gitar sadece bir seçim değildir, gitar sizin silahınızdır.

Metallica yıllarımda, grubun sololarını yazıyordum. Gruptan ayrıldığım zaman, gitar tekniğimi ve solo tarzımı tamamen değiştirmek istedim çünkü o dönem farklı tarzlar denemek istiyordum. Grupla bir bağlantım kalmayınca da yeni riffler, yeni teknikler üzerinde çalıştım.

Benim için gitar çalmak solo atmaktır. Çeşitli solo teknikleri var; sweep, hammer on ve pull off bunlardan bazıları. Yeni jenerasyon grupların solo atmada sıkıntı çektiklerini görüyorum. Yeni gitara başlayanlar için veya solo atmada kendini eksik hissedenler David Gilmour’a yakından baksınlar. David Gilmour soloları, biraz çaba sarfederseniz kulaktan çıkarabilecek sololardır. Eğitime yeni başlayanlar için David Gilmour bir örnek olsun. Daha sonra kendi duygularını da gitar çalış tarzlarına ekleyerek kendi sololarını bile yazabilirler.