Şu anda piyasaya yeni çıkan albümler, özellikle yurt dışında çıkanlar, haftanın belli günlerinde piyasaya sürülüyor. Kuzey Amerika`da Salı, İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde Pazartesi günleri albümler çıkartılıyor. Dolayısıyla, Amerika ve Avrupa`da olmayan ülkelere albümler geç ulaştırılıyor. International Federation of the Phonographic Industry (Uluslararası Kayıt & Plak Endüstrisi) bu düzensizliği ortadan kaldıracak bir yenilik getirmeye hazırlanıyor.

Bu yazdan itibaren bütün albümler küresel tarih olarak belirlenen Cuma günleri çıkartılacak. Böylece albümün aynı anda bütün dünya ülkelerinde olması sağlanacak ve tüketici beklemeyecek. Uluslararası Kayıt Endüstrisi`nden Frances Moore bu konu hakkında şunları söyledi:

Herkes gibi müzik dinleyenler de dijital dünyada yaşıyor. Müzik sevgisi sınır tanımıyor. Artık herkes, sevdiği bir albüm çıktığında, kendi ülkesinde dağıtılmadan, internet üzerinden ona hemen ulaşmak istiyor. Bu yüzden küresel yayın tarihinde karar kıldık. Yeni albümler artık ülke farkı olmaksızın erişime açık olacak.

Neden Cuma, sorusuyla çok karşılaşıyoruz. Araştırmalarımız bize gösterdi ki, Cuma ve Cumartesi günleri insanlar internetten daha fazla alışveriş yapıyor. Online trafik, diğer günlere göre oldukça fazla. Bu yüzden Cuma gününü tercih ettik. Böylece, trafik fazla olduğu için daha fazla insana ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.