2002 yılında Özgür Özkan ve Alper Tabakçılar tarafından kurulan Murder King, 2013’te çok iyi bir vokal olduğunu düşündüğüm aynı zamanda grubun bas gitaristi Özgür Özkan’ın yerine Can Uzunallı’ya vokalistlik görevini devretti. Yeni vokalle kaydedilen ve  grubun ilk albümü olan Gürültü Kirliliği 4 Mart’ta piyasaya sürüldü.

Daha önce çeşitli barlarda çalan ve televizyon programlarında gördüğümüz Murder King bir cover grubuydu. Tarz ve yorumlarıyla dikkat çekmeyi başarmışlardı. Özellikle Okan Bayülgen’in programlarıyla birlikte tanınırlıkları arttı diye düşünüyorum.

Albümü değerlendirmeye geçelim. Daha önce söylediğim gibi Özgür Özkan’ı ilk dinlediğimde çok beğenmiştim. Fakat yeni gelen Can Uzunallı’ nın Özgür’den hiç de aşağı kalır bir yanı yok. Sesini gayet başarılı kullanmış, brutal vokalleri çok başarılı. Albümün öne çıkan grup elemanı 2005’ten beri grupta bulunan Onur Akça. Davul, genel olarak albüme baktığımda çok yerinde kullanılmış, albüm boyunca bütün ritim sololarda altyapıyı oluşturmuş. Fakat elektro gitar, biraz geride kalmış gibi gözüküyor. Beklediğim soloları duyamadım. Aslında çok fazla solo da yok albümde. Ama ritim üzerine kurulu bu sound’taki bir albümde uzun elektro gitar soloları beklemek biraz hayalcilik olabilir tabii.

Albümün şarkı sözlerinin içeriğini büyük ölçüde ülke siyaseti oluşturuyor. Bu anlamda genelde sözleri psikoloji üzerine yoğunlaşan heavy metal’den, siyasi içerikli sözleriyle farkı var. Politik göndermelerin yanı sıra, toplumsal olaylar ve sosyolojik durum, albümdeki parçaların sözlerinin temelini belirleyen faktörler. Ben genel olarak beğendim, üzerine emek harcandığı belli, zorlama sözler yok.

İlk parça ‘Bu Daha İlk’, 45 saniyelik bir intro. İlk klip ‘Demokrasi’ adlı parçaya çekildi. Aslında albümde daha iyi şarkıların olduğunu düşünüyorum. ‘Boykot’u gerçekten çok beğendim. Özellikle intro’su benim için şimdiden efsanedir. ‘Kabusun Sonunda’nın soloları çok başarılı. ‘Bağnaz’ ve ‘Dinlediğim Masallar’  da benim için öne çıkan şarkılar oldu. Albümün sound’u hard rock ile heavy metal arasında değişiyor. Bazı şarkıların klavyenin etkin kullanımıyla melodic death metal’e yakın bir sound’u var diyebiliriz. Hatta bilenler bilir, Amerikan metal grubu “A Hero A Fake”i. İki grubunu sound’unu birbirine benzettiğimi söylemeliyim.

Başta söylediğimi bir kez daha vurgulamak istiyorum: “Gürültü Kirliliği” bir debut albüm. Ve ilk albüm için çok başarılı bir kayıt. Türkçe metalin hafif kıpırdanışını izliyoruz bu aralar. Ve Türkçe metalin yükselmesini istiyorsak böyle gruplara destek vermeliyiz. Albümü Spotify üzerinden ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz. Son olarak şunu söylemek istiyorum, “Gürültü Kirliliği” taş gibi bir albüm olmuş. 

Türk Gitar Puanı: