Başlangıç seviyesi gitarı olarak geçse de oldukça başarılı bir gitar ile karşı karşıyayız. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki, adamlar gerçekten görsel olarak çok başarılı bir Les Paul çakması çıkartmışlar ortaya. Bu gitarı ilk elime aldığım zaman düşündüğüm ilk şey bu olmuştu. 

Her neyse… Teknik özellikleri ile başlayalım. Direkt olarak Les Paul çakması bir gitar olduğu için tüm aksanı birebir olarak almışlar. 2 volume 2 ton düğmesi ve 3 yollu switch yer alıyor gitarda. Epiphone’un aynı fiyatlı Les Paul başlangıç seviyesi gitarı olan Special 2’de 1 volume 1 ton düğmesi bulunuyor. Bu açıdan Cort’un fazlası var desek yanlış olmaz. Kasa ve klavye olarak oldukça ince bir gitar. Klasik Les Paul’lerin kalın kasası ve klavyesi bu gitarda bulunmuyor. İşte sırf bu yüzden yeni başlayanlar için iyi bir seçim olacaktır. İnce gitar her zaman yeni başlayanlar için daha rahat bir performans almalarını sağlar.

Cort CR100

Bunun dışında gitarın üzerinde bulunan manyetikler Cort’un kendi tasarımı humbacker manyetikler. Çok fazla bir şey beklememek lazım o yüzden. CR serisinin üst modellerinde daha kaliteli manyetikler ve işçilik var fakat bu modelde bunlardan söz edemeyiz. İşçilik demişken, gitarın sağlamlığına değinmeden edemeyeceğim. Cort normalde ucuz olduğu için sağlamlıktan uzak olarak düşünülür ancak bu gitar öyle değil. Son 1 senedir evde oradan oraya sürükleniyor ve halen beni şaşkına çeviren bir durum var ortada. Bu gitarın sapı o kadar özensiz kullanıma rağmen halen atmadı. Sapa sağlam duruyor. Fakat şöyle bir şey var, ucuz bir gitar olduğu için çok fazla akort kaçırma problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tonlarına değinecek olursak, Les Paul kasa olmasına karşın Les Paul tonlarının yanından bile geçemiyor. Bunu yadırgıyor muyuz? Tabii ki hayır. Sonuçta Cort’un en ucuz Les Paul modelinden Les Paul tonu beklemek biraz abes kaçar. Tamamiyle yeni başlayanlara hitap eden bir gitar demek çok doğru olur Cort CR100 için. Epiphone Special 2 ile üst seviye barlarda üst seviye program yapan bir tanıdığım var, bu seviye gitarlar ile güzel tonlar elde edilebiliyor ancak CR100 kesinlikle o gitarlardan biri değil.

Son olarak, gitarın fiyatı 500-550 lira civarında. Bu fiyata alınabilecek çok fazla başlangıç ve orta seviye gitar var. Bu gitarı seçmek için çok fazla olumlu yön göremiyorum. Görünüş olarak iyi fakat geri kalan çoğu şeyde fazlasıyla geride kalıyor. Eğer çok ucuza Les Paul keyfi yaşamak istiyorsanız SX ve Epiphone’un bu fiyat aralığındaki modellerine bakmanızı öneriyorum.