Marshall’ı her zaman ürettiği kaliteli amfiler ile tanıyoruz fakat bu kez karşımızda gerçekten çok başarılı bir pedal var. Marshall Jackhammer JH-1, piyasaya henüz yeni yeni dahil olmasına karşın çok iddialı bir pedal olarak ilgi ve beğeni topladı.

Öncelikle pedalın teknik özellikleri hakkında ufak önbilgiler verelim. Pedalımız klasik bir overdrive veya distortion pedalı gibi değil. Her iki efekti içinde barındıran komplike bir pedal. Sadece bununla da yetinilmemiş, çoğu zaman distortion ve overdrive pedallarında sadece 3 tane kontrol potansı bulunur fakat Jackhammer’da 6 farklı ton kontrol potansı yer alıyor. Bunlar sırasıyla Gain, Volume, Treble, Bass, Contour ve Freq. Hepsi aşina olduğumuz ton kontrol potansları.

Gain, volume, treble ve bass’ın ne işe yaradığını zaten anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Az çok bu işlerle ilgilenmiş olan herkesin zaten bildiği şeyler. Ancak Contour ve Freq çok fazla aşina olduğumuz seçenekler değil. Bunları cihazın üzerinde bulunan ekstra bir ekolayzır gibi düşünebiliriz aslında. Ton sonuç olarak sadece treble ve bas içerikli olarak kontrol edilebilen bir şey değil. Bu iki seçenek ayarlayacağınız ton için size ekstradan seçenekler sunuyor. Kendi kulağınız ve keyfiniz nasıl isterse o şekilde ayarlıyorsunuz.

Marshall Jackhammer

Pedal tam bir blues ve rock ‘n roll pedalı. Aşağıya koyduğum videoyu izledikten sonra da zaten direkt olarak fark edeceksiniz bu durumu. Üzerinde bulunan distortion seçeneğini neden koyduklarını pek anlayabilmiş değilim açıkçası. Pedal gerçekten bas bas bağırıyor, “ben overdrive pedalıyım” şeklinde. Distortion ile aldığınız ton pek tatmin edici değil. Neden değil? Pedal zaten çok fazla bas karakterli bir pedal ve distortion seçeneğine aldığınızda bu durum daha da abartılı bir hal alıyor ve tonu fazlasıyla boğmaya başlıyor. Parlaklık kayboluyor ve Freq-Contour potanslarıyla yapacağınız oynamalar bile pek fazla bu durumu değiştiremiyor. O yüzden distortion seçeneğini ben pek beğenmedim. Ancak overdrive’da pedal gerçekten şahlanıyor. Verilen parayı sonuna kadar hak ediyor bu bağlamda. Sırf ara sıra kendi açtığım bir backing track’in üzerine blues çalabilmek için Jackhammer’ı bağlıyorum desem yanlış olmaz. Düşünün yani bendeki bıraktığı izlenimi.

Tüm bunları bir yana bırakacak olursak pedal benden geçer not almayı başardı. Eğer soft bir overdrive tonu yakalamak istiyorsanız aradığınız pedal bu olabilir.