Bugün sizler için Türkiye’nin belki de en çok tercih edilen başlangıç gitarlarından birini tanıtacağım, Cort G200.

Öncelikle bu gitar Cort’un en ucuz modellerinden biri. Piyasaya sürüldüğü yıl direkt olarak en ucuz modeldi fakat daha sonra kendisinin bir çok alt modeli çıktı. Bunlar Cort G110 ve Cort G50. İsimlerden de anlaşılacağı üzere düşük modeller olduğunu anlayabiliyoruz. Fiyatı bu kadar ucuz olan bir gitar ile neler yapabileceğimizi bu incelemede anlatacağım.

Gitarın teknik özellikleri ile başlamak istiyorum. Üzerinden 3 adet single coil manyetik yer alıyor. Bu manyetikler Cort’un kendi üretimi olup, gitarın fiyatı ile doğru orantılı olarak çok ucuz manyetikler. Üzerindeki kontrol mekanizasmına değinecek olursak, bir adet ton ve bir adet volume potansları yer alıyor. Buna ek olarak 5 yollu manyetik switch’i mevcut. Köprüsünde full-action 2 isimli bir tremolo sistemi mevcut.  Gövdesi ıhlamur ağacı, klavyesi gül ağacı ve sapı akçaağaçtan yapılmış. Sap ve gövde bağlantısı ise bolt-on dediğimiz metod ile yani vidalama yönetimle bağlanmış. Tüm bunlara ek olarak gitarımızda 22 perde bulunmakta.

Cort G200

Teknik özelliklerden sonra tonal özelliklere geçmek istiyorum. Başlangıç seviyesi bir gitarda çok fazla tonal kalite beklemek çoğu zaman yanlış olur. Çünkü eğitim amaçlı olarak, yeni başlayanlar için üretilen bir gitarın sahneye çıkan bir gitariste hizmet etmeyeceği aşikardır. Bu yüzden gitarın ton açısından aşırı derecede zayıf olduğunu söylemem gerekiyor. Kendisi ile aynı sınıfta sayabileceğimiz Squier Bullet Stratocaster ile kıyaslamaya kalktığınızda bile dağlar kadar fark var. Clean de bir nebze olsun kabul edilebilir, kulağa hoş gelen tonlar alabiliyorsunuz ancak distortion’da tam bir facia. SSS manyetikler yer aldığı için bunu çok fazla yadırgamamak lazım ancak G110’da HSS olmasına rağmen yine distortion performansı pek iç açıcı değildi. Hoş, şöyle bir durum var; ben bu gitarı 5 sene önce ilk aldığım yıllarda çok severdim. Tonlarını da çok severdim. Neden peki? Çünkü yeniyim, kulağım iyi tonu kötü tonu o kadar iyi ayırt edemiyor. Şu an o dönemde çektiğim videolara baktığımda anlıyorum tonun ne kadar leş olduğunu. Söylemeye çalıştığım şey şu, gitara yeni başlıyorsanız bu gitarın tonal eksiklerini çok fazla hissedeceğinizi zannetmiyorum. 

İşçilik olarak değinmek gerekirse, pek fazla heveslenmeyin derim. Cort firması ucuz modellerdeki kalitesiyle ün yapmış bir firmadır fakat bu gitar en ucuz model. Yani gerçekten pek kaliteli sayılmaz bu açıdan. Ben 2 sene kadar bu gitarı evimde bulundurdum, üçüncü sene durduğu yerde sapı atmış bir biçimde elime almıştım. Hakikaten çok kötü davranmadım bu gitara ama sapı attı durduğu yerde. Daha sonra bu gitarı sattığımda, yeni bir haber aldım. Sattığım kişinin elinde gitarın köprüsü komple elinde kalmış. Zaten buna değinecektim, isabet oldu. Full-action 2 isimli tremolo sistemi gerçekten aşırı derecede kötü. En ufak dokunmada akort falan kalmıyor. Bu yüzden olacak ki, ben gitarı sattıktan sonra arkadaşın elinde kalmış. Sıkıntılı bir durum.

Cort G200

Tüm bunların dışında, klavye rahatlığı olarak baktığımızda normal diyebilirim. Yeni gitara başlayacaklar için gayet uygun bana göre.Gitarın fiyatı 400 lira civarı. Fakat derseniz ki almışken biraz da iyi bir şeyler alayım, bu gitara vereceğiniz paranın üzerine çok az daha koyarak daha güzel gitarlar alabilirsiniz. Benim önerim Epiphone Special 2 veya Cort CR100 almanız yönünde olacaktır. Cort G200, gitara yeni başlayanlar için ucuz bir alternatiften öteye gidemez.