Şu an stadyumlarda, arenalarda çalan grupların geçmişini unutmamak lazım. Onlar da çok genç iken garajlarda, küçük stüdyolarda toplanıp müzik yapıyorlardı. İngiltere`nin genç metal grubu Black Leaves of Envy yüksek sesli müzik yaptığı için komşuları tarafından şikayet ediliyor. Kısıtlı imkanlarıyla müzik yapmaya çalışan gençler destek toplamaya başladı.

30-40 desibelde çalmaları gerektiğini savunan gruba Dave Grohl yardımcı oluyor. Cornwall konseyine mektup yazan Grohl, genç müzisyenlerin öneminden ve müziğin çocuk gelişiminde oynadığı rolden bahsetti:

Değerli Cornwall Konseyi,

Ben Dave Grohl ve bu mektubu bölgenin yerel müzik grubu Black Leaves of Envy adına yazıyorum. Uyguladığınız 40 desibellik ses kısıtlaması dikkatimi çekti. Bu uygulama müzik gruplarına zorluklar çıkarıyor.

30 yıldır profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum. Nirvana`da çaldım ve Foo Fighters ile devam ediyorum. İki grup 100 milyondan fazla albüm satma başarısı gösterdi. 1987`den beri turnelere çıkıyorum. Barlarda, arenalarda, festivallerde ve stadyumlarda sahne aldım. Birçoğu da İngiltere`deydi.

Hemen hemen her müzisyen gibi ben de müziğe garajda çalarak başladım. Arkadaşlarımızla toplanıp garajda vakit geçirirdik. Müzik sadece bir eğlence değil, aynı zamanda yaratıcılığı artıran, öğrenmeye sevk eden harika bir şey. Çocukları duygusal ve sosyal açıdan da olgunlaştırır.

Black Leaves of Envy gibi genç grupların profesyonel stüdyolara ödeyeceği paraları yok. Kaynak bulamıyorlar. Ellerinde olan tek imkan evlerindeki garajlar veya bodrum katı. Onlarsız bir gelecek düşünemeyiz değil mi? Müzik ve diğer sanat dalları için onlara destek olmalıyız. 3 çocuk babası olarak ben, çocuklarıma evde müzik eğitimi veriyorum.

Black Leaves of Envy nezdinde genç grupların kendi özel alanlarındaki desibel kurallarının yumuşatılmasını istiyoruz. Çocukları cesaretlendirerek daha büyük işler başarmalarını sağlayabiliriz.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler,
Dave Grohl

Cornwall konseyi, ses kontrolü gibi kurallara verilen tavsiyeleri dinlediklerini ve çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi. Dave Grohl`un yazdığı mektup bölgedeki müzik gruplarının biraz daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.