Metallica ve Megadeth arasında yaşanan tüm gelişmeler her zaman metal dünyasının ilk odağı olan bir konu olmaya devam ediyor. Genellikle Dave Mustaine cephesinden gelen açıklamalar gündeme geliyor ve Metallica tarafından bu konulara pek de fazla yorum getirildiğini göremiyoruz. Loudwire’a konuşan Dave Mustaine, Metallica müziğinin temellerini kendisinin attığını ileri sürdü.

Loudwire tarafından gerçekleştirilmiş eski bir röportajda Anthrax gitaristi Scott Ian “eğer Dave olmasaydı thrash metal asla var olamazdı” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama Dave Mustaine’e hatırlatıldı ve fikri soruldu. Dave’in cevabı şu şekilde oldu:

Metallica’da gitar çalmaya başlamamızın öncesinde James aslında metal çalmıyordu. Eğer gerçekten Metallica müziğinin temellerine inerseniz yalnızca benim gitar çaldığımı göreceksiniz, ve evet eğer ben orada olmasaydım muhtemelen Metallica müziği ortaya çıkmayacaktı. Fakat yine de kendimizi kandırmayalım, James gerçekten iyi bir gitarist. 

Dave Mustaine bildiğiniz üzere Metallica’nın başlangıç dönemindeki bir çok bestesinin mimarı olarak görülüyor. O yüzden thrash metalin yaratıcısı kimliğinin Metallica yerine yalnızca Dave’e yakıştırılması bu açıklamalara da baktığımız zaman pek yadırganacak bir şey değil. Hep birlikte yeni bir tür ortaya çıkarttılar ve bu türe ön ayaklık eden kıvılcımı ateşleyen kişi Dave Mustaine’di.