Son dönemde yayımlanan fetvalar ile bir çok kesimden tepki alan Diyanet İşler Başkanlığı, yine çok konuşulacak bir fetva yayımladı. “Müziğin dindeki yeri nedir? Hangi müzik çeşidi helaldir?” şeklindeki soruya Diyanet’in cevabı şu şekilde oldu: 

Kuran ve sünnette, müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. Bu itibarla, dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte dinen bir sakınca yoktur. Ancak cinsel arzuları tahrik eden ifade ve tasvirleri içeren, haramları güzel gösteren müzikleri yapmak ve dinlemek ise günahtır.

Bu açıklamaya göre genel olarak müzik’in haram ya da günah olduğunu gösteren bir delilin olmadığı vurgulanmış. Yani cinsel arzularınızı depreştirmeyen ve sizi o yöne teşvik etmeyen müzikler dinlerseniz, bu günah değilmiş. 

Bu arada geçtiğimiz günlerde İranlı bir metal grubunun idam cezası ile karşı karşıya kaldığını hatırlatmakta fayda var. O habere buradan ulaşabilirsiniz.