Mayıs`ın ikinci haftası benim açımdan epey yoğun geçti. Bir yandan final projeleri hazırladım, bir yandan da konserlere yetişmeye çalıştım. Blind Guardian`dan bir gün önce KüçükÇiftlik Park Bahçe`de Wardruna konseri vardı. Moodlive davetiyle oradaydım. Wardruna`ya gelenler dikkat ettilerse eğer, Blind Guardian hazırlıklarının bir kısmına şahit olmuşlardır. Blind Guardian için ışık ve sahne düzeni bir gün öncesinden ayarlanmaya başlanmıştı.

Konsere, seyirciye geçmeden önce biraz geriye gidelim. Carthagods`dan Tarak Ben Sassi konserden iki hafta önce Türk Gitar`da albümlerinin kritiğini yayımlatmak istedi. Ben de kritik yerine röportaj yaparsak daha iyi sonuç alacağımızı söyledim. Birkaç gün içinde 10 soruluk röportajı Carthagods`a gönderdim. Bir hafta sonra Tarak, şunu söyledi:

İçimizde yabancı dili en iyi olan Mehdi (Vokalist) ve ne yazık ki bugünlerde bebeği ile sorunlar yaşıyor. Bu yüzden sorularına cevap veremedik. Her neyse, İstanbul`a geldiğimizde haber vereceğim. Konserden önce konuşuruz, röportajı da yüz yüze yapabiliriz.

Ben de konserden önce yanlarına uğrayacağımı söyledim ve karşılıklı sözleştik. Konser günü KüçükÇiftlik Park güvenliklerinden birine organizasyondan yetkili birisini çağırmasını istedim. Carthagods ile olan ilişkimden, röportaj meselesinden bahsettim. Görüştüğüm kişi, isteğimi daha üst yetkili birine iletmeye gitti. 10 dakika sonra geldi ve nereden geldiğimi sordu. “Türk Gitar`dan geliyorum” dedim. “Maalesef içeriye alamıyorum, izin yok” cevabını aldım. Grupla sözleştiğimi, haberleri olduğunu, beni beklediklerini bir kez daha hatırlattım ama değişen bir şey olmadı. Kısacası röportaj yapacağım, İstanbul hakkında bilgi verdiğim, seyircilerin hangi şarkılardan hoşlanacağına dair ipuçları verdiğim grup ile organizasyon şirketi yüzünden görüşemedim (Konser bitiminden sonra da görüştürmediler). İşleri daha fazla zorlaştırmayın diye bir cümle duyduktan sonra Tarak`a durumu anlattım ve sahnede başarılar diledim.

Gelelim konsere. Bildiğiniz üzere biletler 3 kategoriden oluşuyordu: Erken giriş, sahne önü ve normal. Bilet sahiplerinin nerede sıraya gireceği gösterilmemişti. Bu yüzden kafalar karışıktı. Güvenlik görevlileri de yanlış bilgilendirme yaptığı için gerilimli dakikalar yaşandı. Bilet sahipleri içeriye vaktinde alınmaya başlandı. Konser alanında dikkatimi çeken ilk şey, sahne önü ile normal kısmın ayrıldığı bariyerler oldu. Açıkçası, normal ve sahne önü ayrımı yapılmasaymış da olurmuş. Normal bilet alanlar da sahne önündeymiş gibi konseri izlediler. Bu yüzden normal kısımda olanlar epey mutluydular. Buradan anlıyoruz ki sahne önü biletleri para tuzağıymış.

Sahne dekorunda dikkat çeken bir şey vardı. Davulun sağında ve solunda birer pencere karşıladı bizi. Blind Guardian sahnedeyken bazı şarkılarda, bu pencerelerden efekt verildi. Görsel zevk açısından güzel düşünülmüş.

Carthagods hava kararınca sahnede yerini aldı. Bir ön grup için fazlasıyla heyecan, enerji doluydular. Albümlerini ilk kez İstanbul`da canlı çaldılar. Dolayısıyla konserde olanlar bir ilki yaşamış oldu. Carthagods 3-4 şarkı çaldı. Mehdi şarkılar hakkında bilgi verdi ve seyircinin katılması için çaba sarfetti. Şarkıların sound`u, ritmi bizim seyircinin seveceği cinsten olduğu için grupla hemen kaynaşma oldu. Bu durumdan grup üyeleri de memnun gözüküyordu. Headbang yapanlar, zıplayanlar, alkışla eşlik edenler vardı. Tunuslu grubun performansını kayda alamadım. Bulunduğum yerde ışık az olduğu için görüntü epey karanlıktı. Carthagods sahneden iner inmez Blind Guardian için yer değiştirdim. Yazının sonunda performans videoları sizi bekliyor.

Blind Guardin sahneye çıkmadan önce birçok kez sis atıldı, sound-check alındı. Ön taraftakiler çok sabırsız olacak ki her sis geldiğince tezahürata başlıyordu. Blind Guardian`ın 14 Mayıs 2015 KüçükÇiftlik Park Setlist`i şöyleydi:

 • The Ninth Wave
 • Banish from Sanctuary
 • Nightfall
 • Fly
 • Tanelorn (Into the Void)
 • Prophecies
 • The Last Candle
 • Miracle Machine
 • Lords of the Rings (Akustik)
 • Majesty (Yoğun istek üzerine)
 • Otherland
 • Journey Through the Dark
 • And Then There Was Silence

Encore:

 • Into the Storm
 • Twilight of the Gods
 • Valhalla

Encore 2:

 • Wheel of Time
 • The Bard`s Song – In the Forest
 • Mirror Mirror

Blind Guardian`ın sadece son albümünü dinleyerek konsere gittim. Grubun canlı performansı stüdyo kalitesine oldukça yakın. Grubu iyi bilenler de bu yorumu yaptığı için buraya yazmayı uygun gördüm.

İlk şarkıdan itibaren kendimizi fantastik bir edebiyatın içinde bulduk. Bir kitap okuyormuş gibi konserin akışına bıraktık kendimizi. Blind Guardian, bizi yaklaşık 2 saatliğine fantastik dünyanın içinde gezdirdi ve iki saatin sonunda KüçükÇiftlik Park`ın zeminine bıraktı. Grubun seyirci ile iletişimi de harikaydı. Bazı şarkılar seyircinin isteği üzerine uzatıldı. Bazı şarkılara herkes eşlik edince nakarat birçok defa tekrarlandı. Seyircinin aktif olduğu, çok az rastladığımız bir konserdi. Setlist`te yer almayan Majesty`nin çalınması bunun en güzel örneği.

Carthagods`dan sonra mekanın dolmaya başlayacağını düşünüyordum fakat pek bir değişiklik olmadı. KüçükÇiftlik Park`ın yarısı zaten kapalıydı. Yarısının yarısı bile doldurulamadı. Normal kısımda büyük boşluklar göze çarpıyordu.

Buradan güzel bir haberi de duyuralım. Blind Guardian`ın bir sonraki live albümünde İstanbul konserinden bir performans yer alacak. Albümün ne zaman çıkacağı söylenmedi.

Blind Guardian ve Carthagods metal dolu bir gece yaşattılar. Carthagods`ı buralarda daha çok görmek, Blind Guardian`ı daha fazla seyirci önünde izlemek harika olur.
Fotoğraflar için Sevan Özbülbül Photography`e teşekkürler. Performanslar:

Fly:

The Lord of the Rings:

And Then There Was Silence:

And Then There Was Silence 2. Kısım: 

Valhalla: