Duvar ile Röportaj

0
24

– Türk Gitar: Öncelikle hoşgeldiniz, nasılsınız? Keyifler nasıl?
– Gökhan Özçetin : Teşekkür ederiz, bomba gibiyiz. Sizlerle olmak mutluluk verici. : )

– Türk Gitar: Duvar, 2010’da kurulmuş bir grup. Kuruluş hikayenizi ve grubun adının nasıl oluşturulduğundan kısaca bahseder misiniz?

– İlker Özbek: Üniversite yıllarından hemen sonra, çok daha önceleri yapmış olduğum şarkıları zenginleştirmek ve daha geniş kitlelere ulaştırmak adına bir grup arayışı içerisine girdim. Çoğunlukla müzisyenlerin ziyaret ettiği bir internet sitesi üzerinden Bora ile tanıştık.

Grubumuza isim verme sürecinde, ismin özel bir anlam içermesinden ziyade, akılda kalıcılığına öncelik verdik. Bora ile çeşitli grup isimleri üzerinde düşünürken en iyi fikir, kararsızlıktan bitap düşmüş halimize acıyan Bora’nın annesinden geldi. Tabi ki anneler her şeyin en iyisini bilirler 🙂  O günden bu yana Duvar olarak anılıyoruz.

Duvar rock grubu

– Türk Gitar: Sanıyorum ki kadro konusunda önemli birkaç müzisyen değişikliği olmuş. Son kadronun şekillenme süreci nasıl gelişti?

– Bora Ok: Kuruluş evremizde minimal bir orkestra için bas gitar ihtiyacımız da vardı. Bir süre çeşitli bas gitaristler konserlerimize eşlik etti fakat bazı sebeplerle hiç biri Duvar’ın kalıcı bir parçası olamadılar. Kuruluşumuzdan yaklaşık bir yıl sonra da Gökhan Özçetin aramıza katıldı.

Siz de takdir edersiniz ki bir müzik grubunu ayakta tutan tek unsur, grup üyelerinin müzikal anlamda uyumu değil. Karakter, hayattan beklentiler, yaşam tarzı ve daha birçok parametre var işin içerisinde. Zaman içerisinde birçok değerli müzisyenle çalıştık, hepsine katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz. Fakat kadromuzun bugünkü hali ile tamamen uyumu yakaladığımızı ve bugüne dek hiç olmadığımız kadar bütünlük sağladığımızı söyleyebiliriz. Aramıza bu yıl ocak ayında dahil olan değerli müzisyen arkadaşımız Gökhan Özkaya’ya da tekrar hoş geldin diyoruz.

– Türk Gitar: Şu an beste ve albüm çalışmalarınız devam ediyor. İlerlemeniz ne düzeyde?

– Gökhan Özkaya: Şu an 2-3 albümü dolduracak sayıda bestemiz mevcut. Önümüzdeki aylarda bunların hangilerine ilk albümde yer vereceğimize ve albümü nerede kaydedeceğimize karar vereceğiz. “Kesin olarak albümde yer verelim” dediğimiz şarkıların pilot kayıtlarını büyük ölçüde tamamladık.

Duvar grubu, Gökhan Özkaya

– Türk Gitar: Bestelerinizde ve yapacağınız albümde ne tarz bir müzik ile karşılaşacağız?

– İlker Özbek: Ürettiklerimizi net çizgilerle sınıflandırmayı doğru bulmuyoruz. Duvar’ın üretim kaynağı insan unsuru olduğundan ve üretilenler hissiyatlardan beslendiğinden, her mevsimin mahsulü birbirinden farklı. Çeşitli müzik tarzlarına dokunuyoruz, bu nedenle albüm kayıtlarını tamamladığımızda her şarkının ayrı bir kitlesi olacağına inanıyoruz. Demo kayıtlarımız için de gelen geri bildirimler bu tezimizi doğruluyor.

– Türk Gitar: Gördüğüm kadarıyla Nisan ayında bar konserlerine başlıyorsunuz. Bu süreç devam edecek mi yoksa albüm ve beste çalışmalarına mı öncelik tanıyacaksınız?

– Gökhan Özçetin: Nisan ve Mayıs aylarında İstanbul’un çeşitli performans mekanlarında konserlerimiz gerçekleşecek. Albüm sürecine girdiğimizde, hem süreci aksatmayacak hem de dinleyicilerimizden uzaklaşmayacağımız şekilde bir konser programı yapmayı düşünüyoruz.

– Türk Gitar : “Biz bu yüzden farklıyız ve bizi sevecekler” dediğiniz bir özelliği var mı grubun?

– Gökhan Özkaya: Eserlerimizde tamamen bir yaşanmışlık hakim. Çok fazla fantastik öğe bulundurmuyor yani. Bu özellik dinleyicilerimize samimi geliyor. Ayrıca şarkı sözleri konusunda çok iddialıyız desem abartmış olmam.

Duvar grubu, bas gitarist

– Türk Gitar : Bora beye özel bir parantez açmak istiyorum. Kendisi özel bir sağlık merkezinde estetik plastik cerrahi uzmanı olarak çalışıyor. Bir yandan devamlı bir işte, hem de bu denli saygın bir işte çalışırken, müziğe profesyonel olarak zaman ayırabilmek zor olsa gerek. Neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

– Bora Ok: Kurulduktan yaklaşık iki buçuk yıl sonra uzmanlık belgemi alabilmek ve zorunlu hizmet için Tokat’a gittim. Grubumuzun faaliyetleri bu süreçte çok da aksamadı. İzin günlerimde İstanbul’a gelerek web sitemizde yer alan (www.duvarband.com) demo kayıtların davullarını çaldım. Yaptığım her iki işten de büyük keyif alıyorum. Bu nedenle ikisine birden yetişmeye rahatlıkla enerji bulabiliyorum. Artık kalıcı olarak İstanbul’dayım. Karşılıklı olarak sabrımızın meyvelerini alma zamanı geldi.

– Türk Gitar : Grup olarak kendinize idol olarak gördüğünüz gruplar ve sanatçılar var mı, yoksa siz kendi özgün müziğinizi yapmaktan mı yanasınız?

– Bora Ok: Sanatın bütün dallarında olduğu gibi müziğin de temelini oluşturan yegane unsur “etkileşim”. Taklit olmadığı sürece etkileşimin faydasına inanıyoruz. Yıllara damgasını vuran müzik tarzları da etkileşim sayesinde hala varlığını sürdürüyor. Hepimizin ayrı ayrı etkilendiği müzisyenler var. Biz, Duvar’ın tek bir dinleyicisi dahi kalmasa daima kendi eserlerimizi üretmekten yanayız ve kurulduğumuzdan beri de bu fikrimiz değişmedi. Aksi durumda bu işin hepimizin bildiği çok daha kolay yolları var.

Duvar grubu, vokal ve davulcu

– Türk Gitar: 2010’da kurulmuş bir grup olarak, ilk yıllarınız ve şimdiki zamanı karşılaştırdığınızda grupta mental ve teknik açıdan bir farklılık ve gelişme görüyor musunuz? Özellikle beste konusunda, ilk yaptığınız besteler ve şu an ürettiğiniz materyaller arasında kalite farklılıkları size göre ne düzeyde?

– İlker Özbek: Hangi dalıyla ilgilendiğinizin önemi olmaksızın sanatı, son durağı olmayan bir süreç olarak tanımlayabiliriz. Aksi bir durum söz konusu olsa idi Mimar Sinan, Süleymaniye’yi yaptıktan sonra mimarlığı bırakırdı. Bestelerin hepsi kendi yaşanmışlık dönemlerinden izler bırakıyor, bu nedenle yıllar içinde beste kalitesini arttırdık cümlesini çok net söyleyemem. Mesela Hoşçakal en eskilerden, ama hala en keyifle çaldıklarımızdan bir tanesi. Performans anlamında ise kurulduğumuz döneme göre çok fazla aşama kaydettiğimizi, bunun bir yolculuk olduğunu ve işi her geçen gün daha da ileriye götüreceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

– Türk Gitar: Son olarak grubun yakın ve uzak gelecekteki temennilerini ve beklentilerini almak istiyorum.

– Gökhan Özkaya: Müzik piyasasının yeni bir renge ihtiyacı var. Kendimize bu konuda güveniyoruz. Kısa vadedeki hedefimiz, çalarken keyif aldığımız parçaları, mümkün olan en iyi olanaklarla kaydedip insanlarla paylaşmak. Bir müzisyen için ürettiklerine hep bir ağızdan eşlik edilmesinden daha keyifli ne olabilir ki!

– Türk Gitar: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yeni albümünüzü merakla bekliyoruz.

– Gökhan Özçetin: Asıl biz sizlere teşekkür ederiz. Yayın hayatınızda başarılar. Görüşmek dileğiyle.