maNga – Işıkları Söndürseler Bile

0
40

maNga, uzun bir sessizlikten sonra  “Işıkları Söndürseler Bile” adlı yeni albümü ile geri döndü.  Albüm Poll Production etiketi ile 14 Nisan 2014 tarihinde tüm müzik marketlerde ve dijital ortamda satışa sunuldu.  Albüm incelemesine geçmeden önce, albümü hazırlama aşamasında grupta oluşan önemli olaylara bir bakalım.

Albüm çıkmadan önce maNga içinde yaşanan en büyük olay Efe Yımaz’ın (DJ) gruptan ayrılmasıydı. Zaten albümde oluşan yeni tarzın en büyük sebebi bu olay ile oldu diye düşünüyorum.  Bir diğer olay ise maNga’nın yeni bir prodüksiyon şirketi ile anlaşmasıydı. İlk albümlerinden bu yana GRGDN ve Sony Music ile çalışan maNga, Işıkları Söndürseler Bile albümü için Poll Production ile anlaşma yapmıştı. Bu olaylar yaşanırken maNga bir yandan da albüm çalışmalarına devam ediyordu.  Ve albüm çıktı.

Manga - Işıkları Söndürseler Bile

Albüm 12 şarkıdan oluşuyor.  maNga bu albüm ile nu-metal ve rapcore’dan fazlasıyla uzaklaşmış. Daha pozitif bir albüm hazırlamış. Efe Yılmaz’ın (DJ) ayrılması ile turn table’ın yerini piyano, trompet gibi enstrümanlar almış. Ayrıca, gitar daha fazla ön plana çıkmış. Albüm, her zaman ki gibi bir intro ile başlıyor. maNga’nın her albümünde yapmış olduğu bu introlar her zaman farklı olur. Bu albümde de yine farklı bir intro ile beni etkilemeyi başardılar. Dem adlı intro ardından albümün çıkış parçası Fazla Aşkı Olan Var Mı? geliyor. İntro’dan sonra ikinci şarkıya geçiş çok alışagelmiş olsa da başarılı olmuş. maNga, her zaman yaptığı gibi bu albümde de bir müzisyen ile düet yaptı. Kenan Doğulu ile yapmış olduğu “Bize Müsaaede Ettim” şarkısını çok beğenmedim.

Albüm geneline baktığımızda sound gerçekten başarılı olmuş. Arebesk batağından çıkıp, daha pozitif bir sound yakalamışlar. Yeni bir sound yakalarken de başarılı olması için çalışmışlar. Bunu albümü dinlerken fark etmemek mümkün değil. Şarkılarda aşk teması işlenmiş (-Feyyaz: Şoktayım).  Fakat şarkı sözleri gerçekten çok basit olmuş. Önceki albümlerine baktığımızda maNga’nın yazdığı sözler çok daha başarılıydı. Daha sıradışı sözler bekliyordum. Albüm’de sözlerini beğendiğim bir kaç şarkı var. “Eriyorum Nihayete” bunlardan biri. Zaten o şarkı da “All We Need Is Everyone” şarkısının alt yapısı ile tekrar albüme konmuş. Sadece sözler değiştirilmiş.  maNga’nın asıl anlatımı bu şarkı ile albümde kendini gösteriyor.  Gerçekten çok başarılı olmuş.

Manga - Işıkları Söndürseler Bile Albüm Kapağı

“Fazla Aşkı Olan Var Mı?” şarkısında ki anlatımda kendini ön plana çıkarıyor. “Etrafıma baktım insan yok penguenler çoğalmış/ Face’in varmı canım twit attım kölelik yeniden hortlamış” sözleri buna en güzel örnektir diye düşünüyorum.  Albüm de dikkati çeken bir şarkı da “Yaranmaz Aşık”. Şarkının albüme katılma hikayesi çok değişik. Yaranmaz Aşık, Aziz Üstün’e ait olan bir türkü.  Ferman Akgül ilk kez bu şarkıyı kendi sunduğu Kulaktan Kulağa adlı programında yorumlamıştı.  Sonrasında Ferman Akgül, Aziz Üstün’ün büyük dedesi olduğunu söylemişti. Ve bu güzel türkü albüm de yer aldı. maNga türküyü tekrar düzenledi. Ve gerçekten başarılı bir düzenleme olmuş. Albüm de gözden kaçırılmayacak, tekrar tekrar dinlenecek bir şarkı olmuş.  “Bir Varmış Bir Yokmuş” şarkısı çok ayrı bir olay olmuş. Şarkının sözleri, sound’u her şeyi tam oturmuş.  “En Güzel Şarkım” adlı şarkı da araya giren piyano solosu bana direkt Barış Manço’nun, Cem Karaca’nın şarkılarında kullandığı sound’u hatırlattı.

Albüm sound’u çok başarılı olan albümün sözleri için aynı başarıyı söyleyemesem de albüm, hayranlarını etkileyecek bir albüm olmuş.

Türk Gitar Puanı: 

TEILEN
Önceki İçerikDuvar ile Röportaj
Sonraki İçerikEpica Röportajı