Epica Röportajı

0
57

– Türk Gitar: Öncelikle röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederim. Nasılsınız ve turne hazırlıkları nasıl gidiyor?

– Arien: Harika! Yeni bir albüm çıkartmaya hazır olduğumuz ve tekrar yola çıkacağımız için çok mutluyuz.

– Mark: Bir sürü prova yaptık ama şimdi bu kadar emeğin tadını çıkarma zamanı sonunda geldi haha 🙂

– Türk Gitar: Yeni albümünüz The Quantum Enigma, 2 Mayıs’ta yayınlanacak. Şu ana kadar yayınlanan teaser ve single parçalar (Canvas of Life Akustik ve The Essence of Silence) çok başarılıydı. Ve albümün genel olarak iyi olacağı kanısına varmamızı sağladı. Yeni albüm ile ilgili sizin düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?

– Arien: Bu albümün şimdiye kadar yaptığımız en iyi albüm olduğunu düşünüyoruz! Bu albüm için biz bir çok kere bir araya geldik! Bu sefer  farklı bir tını ve hava yakalamak için, farklı bir yapımcı ile çalıştık. Ben gerçekten bunda başarılı olduğumuzu düşünüyorum.  Joost van den Broek ile birlikte,  tüm bu süreç içinde başarılı bir planlama ve üretim üzerinde çalıştık. Ayrı ayrı şarkı yazmaya başladık ve temel fikirleri temel şarkılar çevresi içinde bir araya topladık. Her bir şarkımızı aldık ve Joost ile stüdyoda oturup, şarkıları  geliştirme, değişiklikler yapma ve düzenleme için şarkıların üzerinde çalıştık. Oradan sonra, geri bildirim yapabilmek için şarkıları yoğun bir şekilde prova odamızda dinledik.

Oradan stüdyoya, şarkıları söylediğimiz, mikroskop altına aldığımız stüdyoya girdik. Her şey çok güzel bir şekilde yerine oturdu, ve tüm enstrümanlar birbiri ile bağımlı ve çok daha iyi bir birlik içinde, birlikte çok daha iyi oldular. Bu albümün bize bir sürü iyi şey getireceğini umuyorum.

Türk Gitar - Epica Röportajı

– Türk Gitar: Albüm piyasaya çıktıktan sonra vereceğiniz ilk konser İstanbul konseri olacak. Bu da İstanbul’da sunacağınız gösteriyi biraz daha anlamlı kılıyor. Bizi neler bekliyor?

– Arien: Yeni ve eski şarkılarımızın güzel bir karışımı ile sağlam bir metal-show olacak. Herkese unutulmaz bir gece yaşatmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

– Mark: Provalardan dolayı, İstanbul’a mükemmel bir ekipman gelmesini umabilirsiniz. Türk fanlar çok tutkulular ve daima bize sıcak bir karşılama yapıyorlar ve İstanbul’da sahneye çıkmak için sabırsızlanıyoruz.

– Türk Gitar: Konser setlist’ini nasıl şekillendirmeyi düşünüyorsunuz? Yeni albüm ağırlıklı bir setlist mi olacak?

– Arien: The Quantum Enigma’dan oldukça çok şarkı çalacağız ama klasiklerimizi de unutamam. Yeni ve eski şarkılarımızdan iyi bir karışım yapmaya çalışacağız. Her zaman iyi bir setlist yapmak zor oluyor, haha.

– Türk Gitar: Türk seyircilerin Epica’ya yıllardan beri çok özel bir ilgisi var. Bu ilgiyi özellikle sosyal medyada fazlasıyla hissedebiliyoruz. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

– Arien: Sosyal medya hayranlarımız ile sözleşmek için harika bir yol, ve hayranları ve grubu birbirine daha da yakınlaştırıyor. Ne zaman herkesi bir araya toplamak için bir duyuru yapmamız gerekse, Facebook ve Twitter bunun için mükemmel oluyor! Bir kötü tarafı olsa da; günümüzde telefon veya bilgisayar bizim varoluşumuzda çok önemli bir yere sahip. Ama bu şeyin artısı ve eskisi vardır. Onlarla nasıl başa çıkılacağına dair karar vermek herkese göredir.

– Mark: Sosyal medyanın özgür bir kullanım için ulaşılabilir kalacağını umuyorum. Son zamanlarda (sadece Türkiye’de değil) internet özgürlüğünün tehlikede olduğunu fark etmiş bulunmaktayım, internetin özgürlüğü, insanlığın özgürlüğü için çok önemli.

Türk Gitar - Epica Röportajı

– Türk Gitar: Bu soru Simone Simons’a… Son dönemin popüler olaylarından birine atıfta bulunmak istiyorum. Bildiğiniz üzere Arch Enemy vokalisti Angela Gossow, anne olduktan sonra ailesine daha fazla vakit ayırabilmek istediği için grubun vokalistliğinden ayrıldı. Peki, Simone anne olduktan sonra bu durum grupla olan ilişkilerini ne şekilde etkiledi? Yeni albümün hazırlanış döneminde zorluklar yaşadınız mı?

– Simone: Benim için böyle olmayacak, Epica ile kalacağım. Bu iş benim çok sevdiğim ve asla vazgeçmeyeceğim işim. Grup olarak biz daha sıkı bir hale geldik. Herkes bana hamile olmam ve bir çocuk sahibi olmam konusunda çok olumlu tepki verdi. Tüm diğer çocukların bana olan bu güveni ve sevgileri benim için çok önemliydi. Yeni albüm The Quantum Enigma için ön üretimin son aşamasında yapımcı Joost van den Broek, Sascha Paeth ve Mark benimle vokal hatları üzerinde çalışmak için evime geldiler. Bu albüm üzerinde çalışmak için ekstra zamanımız olmak zorundaydı ve  biz mümkün olan en iyi albümü oluşturmak için tüm olanaklarımızı kullandık ve bunu (hamileliği) herhangi bir zorluk olarak görmedik.

– Türk Gitar: Mark Jansen geçtiğimiz yıl Haziran ayında İstanbul’da yaşanan Gezi olaylarıyla ilgili bir Facebook gönderisi paylaşmıştı. Kendisinin de içinde buluğu bir çok rock ve metal yıldızı Türk halkına bu konuda destek oldu. Üzerinden çok fazla zaman geçti fakat önümüzdeki konserde Gezi olaylarına değinmeyi düşünüyor musunuz?

– Mark: Sahnede politik durumlara doğrudan atıfta bulunmuyorum ama sık sık dünya üzerinde özgürlük için gayret gösteren insanlar için küçük mesajlar koymaya çaba gösteriyorum. Benim anlaşamadığım şeyler arasında: konuşma, din ve inanç özgürlüğünü kısıtlayan, bastıran ve şiddet içeren şeyler var. Konuşma Özgürlüğü benim için çok önemli ama ben diğer insanlara daima saygı duyarım. Fikrimi ifade ettiğimde konuşma özgürlüğünün diğer insanları, ırkları ya da dinleri ile hakaret amacıyla istismar ettiği zaman ben bundan hoşlanmıyorum. Fikrimi saygı ile ifade ettiğim zaman, karşılığında saygı bekliyorum. Herkes birbiri ile aynı fikirde değil, fakat karşımızdakinin görüşü yüzünden ona saldırmak için herhangi bir neden yok.

– Türk Gitar: Sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz. 4 Mayıs’ta görüşmek üzere. =)

– Arien: Çok teşekkür ederim ve İstanbul’da görüşürüz. Rock’a hazır olun ve kulaklıklarınızı getirin çünkü GÜRÜLTÜLÜ olacak!

Çeviri: Alkan Çalışkan