Metal müziği her zaman klasik müziğe yakın bulmuşumdur. Senfonik metalin kökeni çok eskiye dayanmıyor. Tabi akla ilk olarak Haggard gelse de 90’ların ortalarında Kamelot, Nightwish gibi grupların şarkılarında kullandıkları klasik müzik enstrümanları ile bu tür yavaş yavaş oluşmaya başladı. Epica da ismini Kamelot’unEpica” albümünden alıyor. Çok sesli müzik adına metal müziğin sevdiğim türlerinden biridir.

Simone Simons (vokal), Mark Jansen (ritim gitar, brutal vokal), Rob van der Loo (bas gitar), Isaac Delahaye (elektro gitar), Coen Janssen (klavye), Arien van weesenbeek (Davul) altılısından oluşan Epica 2002’de kuruldu.  6. Stüdyo albümleri The Quantum Enigma, 2012’de ayrılan Yves Huts’un yerine geçen bas gitarist Rob van der Loo ile yapılan ilk albüm.

Albümün aranjesini Jacob Hansen, prodüktörlüğünü Joost van den Broek üstlenmiş. Albümün korosunda ve klasik müzik enstrümanlarında görev alan kişileri de saydığımızda 40’a yakın insanın katkısıyla ortaya çıkıyor The Quantum Enigma.

Albüm 2 dakikalık bir intro olan “Originem” ile başlıyor. Ardından klasik bir Epica şarkısı “The Second Stone” geliyor.  “Fifth Guardian” ile birinci CD’ye bir ara veriliyor. Interlude denilen bir parça (-Feyyaz: geçiş ya da ara kısımlar için kullanılan bir tabirdir bu) . Bazı gruplar Intro (giriş), Interlude (ara) ve Outro (çıkış) şeklindeki enstrümental parçaları albümlerine yerleştiriler. Ben Fifth Guardian’ı çok beğendim. Tam bir “epic song”. Bir “Two Steps From Hell” parçasından farksızdı. İkinci CD yine albümün en iyi şarkılarından “Chemical Imsomnia” ile başlıyor. Diğer hit adaylarım “Essence of Silence” ve “Sense without Sanity” . Bu arada Epica’nın en iyi albümü olarak kabul edilen Design Your Universe’in hitlerinden Kingdom of Heaven’ın devamı 12 dakikalık Kingdom of Heaven II var bu albümde.

Sözler klasik senfonik metal içeriği. Death metal’in sert sözleri ve bizim bile ezberlediğimiz Viking efsaneleri yerine daha genel bir perspektiften bakıyor. Albümün liriğini tek bir sözcükle özetlemem gerekirse “ruh” derim. Bütün şarkıların sözlerini Mark ve Simone yazmış.

Çok iyi riffler var albümde. Ama bu riffler şarkıların devamında kaybolmuş. Bunu anlayamadım. Halbuki introdaki riffler daha merkezde olacak şekilde şarkılara devam edilseydi çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Klasik müzik enstrümanları yerinde kullanılmış. Davulu ve ritim gitarı başarılı buldum. Senfonik metal’de pek kullanılmasa da sololar yetersizdi, hem içerik hem de sayı olarak.  2-3 belirgin solonun içerisinden “Reverence”taki elektro ve klavye solosu akılda kalıcıydı sadece.

Ve bence en başarısız eleman olan vokale gelelim. Zaten Angela ablamız çoluk çocuğa karışıp, evinin kadını oldu. Simone’un da hamileliği performansını etkilemiş ve albümü aşağı çektiğini düşünüyorum. Neredeyse her şarkıyı aynı tonda söylüyor. Yani şarkılarda Simone’un söylediği kısımları bir mix programında kesip birleştirseniz, gerçekten tek bir şarkı söylediğini sanabilirsiniz. Sesi güçlü değil ve enstrümanlar arasında kayboluyor. Senfonik Metal grupları içerisinde erkek vokale sahip bir grup neredeyse yoktur. Brutal vokali Mark Jansen’in yapması da Simone için bir handikap. Açıkcası koro ve brutal vokal olmasa sadece Simone’un vokali ile bu albüm çekilmezdi. Albümün enstrümental versiyonu daha çok hoşunuza gidebilir.

İlginç bir şekilde albüm plak olarak da piyasaya sürülecekmiş. Albümün çeşitli sürümlerinin herbirine bir bonus parça eklenmiş. Örneğin plak olarak çıkacak sürümde “Memento”  adında bonus bir parça var. Benim dinlediğim iTunes sürümünün Bonus Track’i “Banish Your İllusion”, Doğu ezgilerinin yer yer kullanıldığı güzel bir parça olmuş.

Grubun kurucusu Mark Jansen bu albüm için: “Albümdeki sesler daha modern ancak hala tipik Epica elementlerini içeriyor. Hem eski albümlerimizden hem de ‘Design Your Universe’ albümünden ezgiler barındıran bu albüm aynı zamanda yeni sesler de getiriyor” demişti.  Ancak ben bu “yeni sesler” kısmına pek katılmıyorum. Klasik müziği metal müzik ile harmanlamak kolay değil. Epica’nın çoğu albümünü dinlemiş biri olarak bu albüm için çizgilerini bozmadıklarını söyleyebilirim ki bu albümün olumlu yanı. Fakat ortaya yeni bir şey koymamaları da dezavantaj. Klasik bir Epica albümü.

Türk Gitar Puanı: