Fulltone Clyde Deluxe için, geniş seçenekli bir wah pedalı dememiz mümkün. Çünkü üzerinde Wacked, Jimi ve Shaft olmak üzere üç farklı wah seçeneği mevcut. Bu seçenekleri tek tek ele alarak başlayalım.

Wacked seçeneğinde geniş range’li tonlar almak mümkünken, Jimi modunda Jimi Hendrix sounduna çok benzer bir wah efekti alabiliyoruz. Shaft seçeneğinde ise biraz daha parlak sesler alabiliyoruz. Bu funk, pop gibi müzik tarzlarında akor basarken kullanabileceğimiz ve güzel sonuçlar elde edebileceğimiz bir mod. Pedal, üç seçeneğinde de clean ve gain’li tonlarda oldukça başarılı. Özellikle gain’li bir ton ile solo atıyorsanız, gitarın sesini daha parlak ve can yakıcı hale getiriyor. 🙂 Özellikle vintage tarzı wah severlerin çok beğenebileceği bir pedal olduğunu düşünüyorum.

Fulltone Clyde Deluxe Wah

Yeni modellerinde pedalın yan kısmında Buffer Level adlı bir düğme bulunuyor ve bu on/of switchi ile istenirse aktif edilip, istenirse devre dışı bırakılabiliyor. Bu butonun işlevi ise tona boost yapması. Bu özelliğin pedala ekstra bir artı değer kattığını söylemek mümkün. 

Fulltone Clyde Deluxe WahGörünümü klasik Cry Baby’lere benziyor fakat onlardan çok az daha ağır. Bu bir yerde iyi, bir yerde kötü bir özellik. Pedalboard’unuzu elinizde taşıyarak yolculuk ediyorsanız, diğer pedalların da ağırlıklarıyla birleşince sizi biraz yorabilir. Fakat oldukça sağlam bir pedal. Gaza gelip üstünde sekseniz bile kırılması ya da deforme olması oldukça zor.

True Bypass olması önemli özelliklerinden biri. Pedal kapalı haldeyken, tonunuzu hiçbir şekilde etkilemiyor. 9 Voltluk pil veya adaptör ile çalışabiliyor. Fakat özellikle sahnede kullanılacaksa, pile pek güvenmeyin derim. O yüzden en sağlıklısı pedal için bir adaptör satın almak.

Son olarak bu pedalın fiyatı yurt dışında 230-250 dolar civarında. Yani hafif tuzlu sayılabilir. Fakat bu fiyatın karşılığını veriyor. Alttaki videoda daha ayrıntılı bir inceleme ve clean/gain ses örneklerini  duyabilirsiniz. Her hafta eklenen yeni incelemeler için kanalı takip etmeyi ve Türk Gitar’ın Facebook sayfasını beğenmeyi unutmayın. Görüşmek üzere. 🙂