Furtherial`dan Geçmişi Geleceğe Bağlayan Albüm: “Un Mondo Infinito”

0
161

Hi-Voltage Festival ile ismini daha geniş kitlelere ulaştırmayı başaran Furtherial, ikinci albümünü yayımladı. Konsept bir albüm yapan Furtherial, bu albüm ile dinleyicileri şaşırtmış durumda. Albümün genel teması, geçmiş yüzyıllar içerisinde ortaya çıkan aydınların yaşadıkları engeller üzerine kurulmuş. Her devirde ortaya çıkan, bilginin ve bilimin karşısında duranları konu alan albüm, adeta geçmişi geleceğe bağlıyor. Her şarkısında bu konu hakkında geçmiş yüzyıllarda yaşanmış olayları konu alan grup, konunun içeriğini albüm fotoğraflarında da güzel yansıtmış.

Albüm, Wormholedeath Records`dan çıktı. Mix ve mastering işlemleri Seltay Soltubay tarafından yapıldı. Albümün en dikkat çeken işlerinden biri olan albümün kapağı ve görselleri ise Gençay Aytekin yaptı.

Grup üyeleri, albümün anlatmak istediklerini gök bilimci Carl Sagan`ın sunduğu İskenderiye Kütüphanesi ve Hyptia`nın Trajedisi adlı video’da yattığını söylüyor. Albümün 6. şarkısı Light Has Died`da Hyptia`nın trajedesini anlatıyor. Albümde bizden de izler var. Wind Swept My Wings isimli 4. şarkıda Hezarfen Ahmed Çelebi`nin Galata Kulesinde gerçekleştirdiği uçuş sonrası, dönemin sultanının bu yaratıcılıktan korkarak Ahmed Çelebiyi Cezayir`e sürgüne gönderdiği ve sürgünde Çelebi`nin öldüğü anlatılıyor.

Bir Türk grubundan böyle başarılı ve konsept açısından farklı bir albüm görmek beni sevindirdi. Furtherial`ı bu konuda tebrik etmek gerek. Aşağıdan İskenderiye Kütüphanesi ve Hyptia`nın Trajedisi adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Albümün açılış şarkısı:

Albümün tamamını Spotify`dan dinleyebilirsiniz.