Metallica’nın sahne almadığı büyük festival olarak sadece Glastonbury bulunuyor. Metallica’nın headliner olarak katılacağı açıklandıktan sonra, James Hetffield’ın av görüntülerinin ortaya çıkmasıyla gerilim yükselmişti. Mogwai grubundan da Metallica’ya sert yorumlar geldi. Tartışmaya festivalin organizatörü Michael Eavis’te katıldı ve son noktayı koymuşa benziyor.

Michael Eavis Sky News’e şunları söyledi:

Glastonbury 44 yıllık bir festival. Yıllar boyunca birçok grup burada sahne aldı. Güzel görüntüler oluştu. Daha önce heavy metal grubunu Glastonbury Festivali’nde çıkarmamıştık. Rage Aganist The Machine Glastonbury’e katılmıştı ancak tam anlamıyla heavy metal grubu olduklarını söyleyemem. Radiohead, Coldplay, U2 ve Rolling Stones gibi gruplarda rock grubu olarak katılmışlardı. Dolayısıyla heavy metal ve Glastonbury hiç bir zaman iç içe olamadı. Heavy metal grubunun burada işi yok gibi algı oluştu.

Bir organizatör olarak heavy metal grubuna da yer verelim istedim. Aklıma Metallica geldi. Geçen sene yedi kıtada konser veren tek grup ve geçmişinde büyük başarılara imza atmış bir grup. Metallica’nın tarihinde sahne almadığı tek büyük festivalin Glastonbury olduğunu öğrendim. Metallica’nın da burada sahne almak isteyeceğini düşündüm. Öyle de oldu. Metallica Glastonbury’e katılmayı kabul etti.

Fakat daha sonra, James Hetfield’ın av görüntüleri ortaya çıktı, bazı gruplar Metallica’yı festivalde görmek istemediler. Gruplar arasında her festival gerilim olur. O konuda bir diyeceğim yok. James Hetfield’ın av görüntüleri olmasının, Metallica’nın sahne alamayacağı anlamına gelmez. Onlar çok cana yakın insanlar, yaptıkları müziğe sahip çıkıyorlar. Metallica’nın büyüklüğünü sizle tartışmam. Metallica’yı istemeyenlere şu cevabı veriyorum; Metallica sahnedeyken oradan uzaklaşabilirsiniz.