Bağımsız Müzik Dükkanları Günü (Record Store Day) 18-20 Nisan tarihleri arasında dünya çapında kutlanacak. Bu kutlamalarda dinleyicilere özel ürünler sunulacak. Ayrıca sınırlı sayıda üretilmiş plaklar, kasetler satışa sunulacak.

Loudwire, Record Store Day`i kutlayacak olan dükkanları araştırmaya başladı. Loudwire ekibinden Chuck Armstrong Ocak ayında İstanbul`a bir ziyaret gerçekleştirdi. Chuck bu ziyaretinde İstanbul`daki müzik dükkanlarını gezmeyi hedefledi ve gittiği tek dükkan Hammer Müzik oldu. Chuck`un ağzından hikaye şöyle gelişiyor:

Bu yılın başlarında Türkiye`ye seyahat fırsatım doğdu. Benim için güzel bir deneyim olur diye düşündüm. Önce, tarihi açıdan zengin bir şehir olan İstanbul`da yerel müzik dükkanlarını araştırdım. Araştırmam kısa sürdü. İstanbul`da sadece bir tane metal müzik dükkanı varmış: Hammer Müzik. Hammer ile Twitter`dan etkileşime geçtim. Geleceğimi söyledim ve memnuniyetle kabul ettiler.

İstanbul`a geldiğim zaman yine Twitter`dan haberleştik. Bana yolu tarif ettiler. Avrupa yakasından Asya`ya vapurla geçtim. Böylece İstanbul`u seyretme şansım da oldu. Gerçekten etkileyici bir şehir. Kadıköy`e indiğim zaman Hammer`a 10 dakika sonra ulaştım. Dükkan kitapçıların arasında açılmış, güzel bir havası var.

Yabancı olduğum çok belli olacak ki Enis bana “Sen Twitter`daki Amerikalı mısın?” diye sordu. Enis ile arkadaşlığımız müziğin tutkusuyla başladı. Birbirimize çok uzak olmamıza rağmen Twitter`da bağlantıyı kesmedik.

Enis, Hammer Müzik`te 1998 Kasım`ından beri çalışıyor. Dükkan küçük gibi görünse de içinde harika bir arşiv olduğunu söylemeliyim. Enis, müşteriyle sıcak diyaloglar kuran birisi. Buraya gelenler alışveriş yapmasa da Enis ile sohbet etmeye geliyor. Enis, Hammer`ın büyük arşivinden Pentagram, Comma, Mekanik, Soul Sacrifice ve Sakatat gruplarının albümlerini bana dinletti.

Hammer Müzik, Record Store Day için harika bir yer olacak. Müzik hayatımızın bir parçası ve emeğe saygı gösteren insanlarız. Torrent`ten albüm indirmiyoruz, iTunes`tan şarkı satın almıyoruz. Mağaza kültürünü canlı tutmaya çalışıyoruz. Record Store Day günlerinde Hammer Müzik metalciler için sürprizler yapacaktır.

Enis`in söylediklerinin en önemlileriyle yazımı sonlandırıyorum:

Müziğin eski formatının yerini hiç bir şey alamaz. Satın aldığın albüme dokunmalısın, hissetmelisin. Ayrıca müzik dükkanlarındaki atmosfer bambaşka. Paylaşıyoruz, tartışıyoruz. Burası bir sosyalleşme mekanı.

Metalin artık 80 ve 90`lardaki gibi zirveye oynayacağını düşünmüyorum. Testament ve Overkill gibi grupların albümleri çok satardı. MTV`de düzenli olarak metal grupları çıkardı. Artık bunlar yok. Satışlar düştü. Her gün bir single yayınlanır oldu. Müzik endüstrisinin hali böyle. Biz müziği seviyoruz, destek veriyoruz. Koleksiyonerler için eşsiz materyallerimiz var. Hammer gibi dükkanlar hala ayaktaysa, müziğin bu dünyadaki en güzel şey olması bunda büyük pay sahibi.