Interstellar, Inception ve Aslan Kral gibi gişe rekorları kıran filmlerin müziklerini yapan ünlü besteci Hans Zimmer geçenlerde Business Insider ile müzik endüstrisi hakkında biraz konuşma fırsatı buldu.

Taylor Swift’in şarkılarını Spotify’dan çekmesi hakkında konuşan Hans şunları söyledi:

Son zamanlarda Taylor Swift’te ilgili olayı takip ettim. Dürüstlükle söyleyebilirim ki “şu zengin müzisyenlerin müzikleri ücretsiz olmalı” vb. şeyler söylemek çok kolay. Müzik ücretsiz olmamalı. Müzik müzisyenlerin ekmek teknesi, onların işi. Ve zengin müzisyenler hakkında konuşmuyorum. Herkes müzisyen olarak hayatını kazanmak istediğini özgürce söyleyebilmeli. Ve neden onlar yaşamaya yetecek kadar para kazanamasınlar? Büyük dünyada milyonlarca insan senin müziğini dinlemeye başlayıp bundan zevk aldığında bu artık bir hobi olmaktan çıkmıştır, bu senin işindir.

Besteci, gerçek orkestraların öneminden bahsederek  devam etti:

Gerçek orkestralarla birlikte çalışıp onlara destek olmaktan çok mutluyum. Müzik endüstrisi kendini yerin dibine sokuyor. Bir orkestranın en son çalışabileceği yer Hollywood. Hollywood hakkında yapılan korkunç yorumların tamamı doğru. Hollywood orkestral müziğin en büyük düşmanı. Ve şöyle düşünüyorum ki, orkestraları kaybedersek, bu sadece o müzisyenler ve onların aile yaşamlarına zarar vermez. Orkestraların yitirilmesi kültürümüzde de büyük bir kayıp oluşturur. İnsanlık daha çok şey kaybeder.

Hans Zimmer’ın Interstellar filmine yaptığı müzikler kariyerinin zirve noktalarından biri oldu. Filmdeki müziklerin bir mixini aşağıdan dinleyebilirsiniz.