Yüzüklerin Efendisi serisinin devam serisi The Hobbit’in son filminin 700 milyon doların üzerinde hasılat yapmasından sonra, internette yeniden The Beatles üyelerinin Yüzüklerin Efendisi  filmlerinde oynama projeleri hakkındaki hikaye dolaşmaya başladı.

60 yıllara dönelim. Daha Peter Jackson’ın tarafından filme çekilen Yüzüklerin Efendisi üçlemesi hiç bilinmeden önce, The Beatles üyeleri bir kitap üzerinden kendilerinin ana rollerde oynadıkları bir film yapmak istiyorlardı. Aslında bu fikir yönetmen Stanley Kubrick’e aitti.

Rolleri üstlenme zamanı geldiğinde, John Lennon’a Gollum, Paul McCartney’e Frodo, Ringo Starr’a Samwise Gamgee ve George Harrison’a Gandalf rolü düştü.

Yönetmen Jackson Deadline’a, “Aslında bunu Paul McCartney’le görüşmüştüm ve o bunu kabul etmişti. Her yerde bunun onların Help’ten sonraki filmleri olacağı hakkında dedikodular duymuştum.” dedi.

Film birkaç sebepten dolayı çekilemedi. Öncelikle kitapların yazarı J.R.R. Tolkien bu fikre sıcak bakmadığını açıkladı.

Kubrick bu konuda şunları söyledi: “Birçok insan farklı roller oynayacaktı. Paul çok kibardı, bana “Film çekme işini bizim yapmamamız daha iyi olur çünkü bu durumda sizin filmi daha güzel yapmanıza engel olabiliriz. Sizin çektiğiniz filmleri izlemekten çok mutluyuz.” dedi. Ben ona “Şarkılar hakkında çok kötü hissediyorum. Siz The Beatles’sınız, film için muhteşem müzikler yapabilirdiniz. Sizi kaçırdığımıza çok üzgünüm” dedim. Tolkien Yüzüklerin Efendisi’nin haklarını ancak 1969’dan sonra UA’e sattı.

Yüzüklerin Efendisi’nin oyuncuları olarak The Beatles üyelerini görmekten ilginç olurdu ama 60’lı yılların imkanlarıyla çekiken Help ve A Hard Days Night gibi The Beatles filmlerini izledikten sonra ‘olmadığı iyi olmuş’ demek daha mantıklı gözüküyor. The Beatles’ı müziği ve Yüzüklerin Efendisi’ni filmleriyle daha çok seviyoruz.