Hard Rock Rising Yarışması – 2. Eleme Haftası

0
122

Hard Rock Cafe`nin organizasyonuyla 4 hafta boyunca Perşembe günleri yapılan Hard Rock Rising`de ikinci haftayı geride bıraktık. İlk hafta Merlyn, Konseptsiz ve Soul Sacrifice eşleşmesinden, Soul Sacrifice birinci çıkmıştı. Organizasyonun İkinci haftasında Bonn The Band, Agency ve Baht performanslarını gösterdi.

Canlı performanslar başlamadan Cristina Lopes bir açıklama yaptı:

Hard Rock Cafe`nin bu organizasyonuna en çok katılımı İstanbul`dan aldık. Bu yüzden İstanbul bizim daha önemli hale geldi. Hard Rock Rising`in ödüllerini açıklamamıştık, onlardan bahsedeceğim. 26 Mart`taki final turunda birinci olan gruba ödül olarak 1.000 Dolar verilecek. Sony Music, bu grubun promosyonunu yapacak. Bu etkinlikten birinci çıkan grup daha sonra Rock Off Festival sahnesinde konser verecek. Anlaşmalı olduğumuz Dunlop, bu gruba ekipman desteği sağlayacak.

Böylece 26 Mart gecesi Rock Off Festival`de sahne alacak bir grup daha belli olacak diyebiliriz. Rock Off için adaylarımızdan biri Soul Sacrifice ve ikinci haftanın kazanını Baht. İkisi de metal grubu olduğu için final karşılaşması epey zorlu geçecek. İkinci haftanın gruplarından bahsedecek olursak;

İlk sahneye çıkan grup Bonn The Band oldu. Grubun kısaltma ismi olarak Bonn kullanıyorlar. Bonn, 2013 yılında kurulmuş bir rock grubu. Cesur Dünya adlı bir EP`leri var ve bu sene aktif olmayı planlıyorlar. Konser serilerine iyi bir başlangıç yapmak için bu etkinliğe katıldıklarını düşünüyorum. İyi ki de katılmışlar. Bonn`un çaldığı iki parça grubun kendi bestesiydi. Son parçada da Ghostbusters`ı cover`ladılar. Bonn, kendini dinletti ve izletmeyi başardı diye düşünüyorum. Sahne enerjileri, şarkıların sözleri, ritmi hoşuma gitti. 3. parçadan sonra ne yazık ki sahneden ayrıldılar (Kurallar böyle). Ancak çalmaya devam etselerdi keyifle dinleyeceğimize eminim.

Bonn`dan sonra sahne Agency`e verildi. Agency yayınladığı single`larla bildiğimiz bir grup. İngilizce sözlü müzik yapan Agency, kendine ayrılan sürede hafif müzik yaptı. Açıkçası, Agency bu yarışma için bana yeterli gelmedi. Grubun yaptığı müzik, kafa rahatlatmak için dinlenebilecek türden. Dışarda kar, yağmur yağarken, elinizde bir fincan çay ile Agency dinleyip hayaller kurabilirsiniz. Bu yüzden Agency`in Hard Rock Rising`de finale kalma şansını düşük görüyordum. Aşağıdaki fotoğrafta Agency dinleyenlerin uykulu gözlerini görebilirsiniz.

Günün son ismi Baht, progresif death metal yapan, 2007`de kurulan bir müzik grubu. Yaklaşık 2 sene müziğe ara vermişler ve Hard Rock Rising için tekrar birleşmişler. Baht`ın tümü kendi bestelerinden oluşan iki tane albümü var. Performanslar için bu şarkılardan en iyi 3 tanesi seçildi. Hard Rock Cafe sahnesine Baht çıkar çıkmaz, ön tarafa metalciler toplanmaya başladı. Baht, headbang için uygun ritim gelince seyirciyle senkronize bir şekilde kafa salladı. Davul ve bas çok güçlüydü, adeta göğsümüzü yumrukluyordu. Bas gitaristin hareketleri gruba ekstra puan kazandırdı desem yanlış olmaz. Günün en hareketlisi, şarkıya kendini kaptıran Baht`ın basçısıydı.

İkinci haftanın ardından finale kalan iki grup belli oldu: Soul Sacrifice ve Baht. Bu iki grup hem Hard Rock Rising hem de Rock Off için 26 Mart`ta ellerinden gelenin en iyisini yapacak.

Canlı performanslar:

Bonn The Band:

Agency:

Baht: