Bugün sizler için yine çok tercih edilen bir ürünü inceleyeceğim. Sitemizde özellikle yeni gitarist adaylarının tercih edebileceği ekipmanlara biraz daha öncelikli davranıyoruz. Bu bağlamda başlangıç seviyesi için başarılı sayılabilecek, ev tipi bir amfi ile sitemizin ilk amfi incelemesini yapmak istedim. Karşınızda Ibanez IBZ10G. 

Piyasada başlangıç seviyesi için çok fazla ufak amfi seçeneği mevcut. Fakat bu seçenekleri göz önüne aldığımızda, 10 watt’lık amfiler arasında öne çıkan bana göre üç adet model var. İlki Fender Frontman 10G. Bir diğeri şu an inceleyeceğimiz Ibanez IBZ10G. Diğeri ise tabii ki Marshall’ın 10 watt’lık amfisi Marshall MG10 (MG10CF isimli yeni bir sürümü de var). Önümüzdeki günlerde Marshall’ın ilgili amfisine de göz atacağız. Her neyse, Ibanez IBZ10G’ye dönelim. Amfi 10 watt olmasından dolayı ev için ve tamamiyle başlangıç seviyesi için uygun bir amfi. Üzerinde Gain, Bass, Treble ve Volume kontrolleri yer alıyor. Bu modeli ben ilk olarak 5 sene önce kendim almıştım ki halen elimde bulunuyor. Eski modellerinde, ekstradan Middle kontrolü de yer alıyordu. O seçeneği yeni modellerde kaldırmışlar. Bunun dışında CD in ve Phones girişleri mevcut. Eski modelde bu girişler klasik jack ile yapılıyorken, şu an satılan modellerde aux (klasik kulaklık girişi) ile yapılıyor. Bu değişim güzel olmuş. Phones girişiyle kulaklığınızı amfiye bağlayabiliyorsunuz. Cd in ise başka bir müzik çıkış aletindeki sesi amfiye almamızı sağlıyor -aşağıdaki videoda bu seçeneği kullanıyor-.

Ibanez IBZ10G

Amfinin üzerinde overdrive kanalı yer alıyor. Bu kanalı yine amfinin üzerinde yer alan ufak bir buton ile açıp kapatabiliyoruz. Foot-switch seçeneği veya opsiyonu bu amfide yer almıyor. Büyük bir eksiklik mi? Hayır. Eğer bu amfiyle distortion veya overdrive keyfi tatmayı çok istiyorsanız, bir pedal almanız daha mantıklı olacaktır. Her ne kadar başlangıç seviyesi bile olsanız, ayağınızın altında bir pedal olması gelişiminizi bile ekstradan olumlu etkiler. Bunun dışında overdrive kanalı hakkında söyleyebileceğim tek şey, dip ses yapıyor olması. Ekstra bir pedal taktığınızda bu dip sesten kurtuluyorsunuz. Clean kanalında böyle bir sıkıntı yok neyse ki.

Ibanez IBZ10GBu amfinin hem yeni tipini hem eski tipini çok uzunca bir süre kullandım. Hatta dediğim gibi eski tipi halen elimde bulunuyor. Arada dağlar kadar fark olduğunu söylemem gerekiyor. Özellikle tonal açıdan çok sıkıntılı yeni model. Ben eski modeldeki sıcaklığı alamadım açıkçası. Bu amfilerin haricinde, Marshall’ın dışında bu modellere en yakın model diyebileceğimiz, başlangıç için uygun Cort’un 10 watt’lık amfi modelini de denemiştim. Bana fazlasıyla kötü gelmişti. Ibanez’in IBZ10G’si de şu an o derece verimsiz bana göre. Middle kontrolünün kaldırılması tonu hacim anlamında olumsuz etkilemiş. Bass ve Treble ile tam olarak istenilen tonlar edilemiyor. Treble ile sertleştirdiğiniz tonu middle ile biraz olsun cilalayıp yumuşatmak istiyorsunuz fakat olmuyor çünkü öyle bir kontrol seçeneği yok. Kötü olmuş.

İşçilik açısından son derece sağlam amfi. İçerisinde bulunan 6.5 inc’lik hoparlör de oldukça sağlam. Hoparlörün patlaması, bu sınıfın ucuz modellerinde çok fazla rastlanan bir durum. Tabii ki biraz da şans ve kullanım ile alakalı bir durum fakat bende böyle bir sıkıntı hiç olmadı. Çok fazla yere düşürmeme rağmen iç aksamda veya elektronik aksamda herhangi bir kayma ya da bozulma durumu da meydana gelmedi. Başlangıç seviyesi için uygun bir amfi seçeneği. Fakat son dönemde üretilen IBZ10G’ler ile 3 sene öncesinde üretilenler arasında dağlar kadar fark var. Türkiye’de gitara yeni başlayanlar için ikinci el piyasası da oldukça hareketli bildiğiniz gibi. Bu bağlamda size ince bir püf nokta vermek istiyorum. Eğer bütçeniz konusunda sıkıntı varsa ve ikinci el bir amfi arıyorsanız; eski tip, üzerinde ekstradan Middle kontrolü yer alan Ibanez IBZ10G bulabilirsen, hiç düşünmeden alın. Fakat yeni üretimlerden uzak durun. Marshall’ın fiyatı biraz daha tuzlu fakat hiç olmazsa kalitesi standart. Bugün neyse yarın da çok fazla fark etmiyor performans açısından. 

Ibanez IBZ10G

Yazıda sürekli bahsettiğim eski model.