5) Rock’n Roll Teknesi (The Boat That Rocked)

Film, 60’lı yıllarda bir radyo istasyonunda geçiyor. Ancak bu sıradan bir radyo istasyonu değil. O yıllarda İngiltere hükümeti, kendi otoritesine karşı gelen, isyanın müziği rock’n roll’un radyolarda çalınmasını yasaklamış durumda. Zaten ülkede, klasik müzik çalan BBC’den başka radyolar yayın yapamıyor. Bu yüzden de, uluslararası deniz sınırlarında bulunan gemiler üzerinden ‘korsan radyo’ yayını yapılıyor. Biz de bu filmde, 7/24 rock’n roll yayını yapan bu radyo istasyonunda yaşananları ve radyocuların İngiliz hükümeti karşısında verdikleri mücadeleyi izliyoruz ve belki de onların sayesinde İngiltere’de rock müzik bu kadar popüler olduğu ve onlarca efsane grubun kurulmasına önayak oldukları için onlara teşekkür ediyoruz.

Film müziklerine gelince, müzikler 1965 öncesi rock’n roll dönemi şarkılarından oluşuyor, 60’lı yıllar sözüme güvenip The Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd gibi gruplardan şarkılar dinlemeyi beklemeyin. Yine de şarkıların tamamı dönemi içinde mükemmel şarkılar. 60’lı yıllarda doğmamış olduğu için benim gibi kaderine isyan edenler için 60’ları ve rock’n roll’u 2 saatliğine yeniden yaşama fırsatı veren harika bir film.

4) Taking Woodstock

Filmi isminden dolayı belki tanıtmama bile gerek yok, ancak ben yine de sizlere anlatacağım. 1969 yılı, her yerde rengarenk giyinmiş, sex, uyuşturucu ve rock’n roll üçgeni etrafında yaşayan hippiler dolaşıyor. Rock’n roll zirvesini yapmış durumda. Vietnam Savaşı karşısında belki de yapılacak en iyi protesto yöntemini kullanan gençler, müzik yapıyorlar. Led Zeppelin, The Beatles, Pink Floyd, Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Doors gibi sayılabilecek onlarca efsanenin yaşadığı, müzik yaptığı bir dönem. New York yakınlarında bir kasabada, yaklaşık 100.000 kişiden oluşacak bir festival düzenleniyor. Ardından bilet satışları aniden yükselişe geçiyor ve en sonunda katılım isteği çığrından çıkınca organizator firma festivali ücretsiz düzenlemeye karar veriyor. Yarım milyon hippi, ‘üç günlük müzik ve barış’ teması altında, belki de farkında olmadan dünyanın en büyük müzik olayına şahit oluyor. Woodstock Festivali…

Filmde festivalin ne zorluklarla düzenlendiği, yapıldığı çiftliğin nasıl ayarlandığı ve festivalde neler yaşandığı gibi birçok şey gösteriliyor. Özellikle konser sahnelerinde ve insanların çamur içinde nasıl ‘gerçek rock’n roll’u’ yaşadıkları anlatılan sahnelerde tüyler diken diken oluyor. İzlenip, ardından birkaç gün boyunca ‘ben neden 69 Amerikası’nda bir hippi değildim’ sorusuyla mücadele edip depresyona girilmesi gereken bir film.

3) School Of Rock

Çoğu rock metal dinleyicisinin izlediği, etkilendiği ve ‘iyi ki gerçek müziği dinliyorum’ dediği iki Jack Black yapıtından biri.

Filmde Jack Black bir rock grubunun gruptan atılan coşkulu gitaristi rolünde. Gruptan atıldıktan sonra ‘ben de o zaman kendi grubumu kurarım ve dünyayı sallarız’ diyor. Ve kuracağı grup filmde göreceğiniz olaylardan sonra 10’lu yaşlardaki öğrencilerden oluşuyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir çok kesiti bulunan, mükemmel bir setlisti olan, her rock metal dinleyicisinin izlemesi gereken bir film.

2) Tenacios D, The Pick Of Destiny (Kaderin Penası)

Yine birçok sahnesiyle, özellikle Ronnie James Dio’nun oynadığı tek film olmasıyla ünlü bir Jack Black başyapıtı.

Filmde Jack Black, muhafazakar ailesinden kaçan, rock yapmak isteyen ve ‘tanrısı’ Dio’nun yönlendirmesiyle hedefini gerçekleştirmek üzere Hollywood’a giden bir rocker rolünde. Filmin devamında grup arkadaşı KG (Kyle Gass)’yle tanışacak ve gelmiş geçmiş en büyük grup Tenacious D’yi kuracaklardır.

İzleyin, sonra elinize gitarınızı alıp rock-metal tanrılarına ibadet edin.

1) Almost Famous

Birinci sıraya favorim olan Almost Famous’u yerleştirdim. Çünkü 70’li yılların başında, Led Zeppelin, Deep Purple ve Black Sabbath gibi geç rock erken metal efsanelerinin olduğu dönemde geçiyor (ki bu gruplara da filmde oldukça değiniliyor).

Filmin konusunu Rolling Stone’a küçük yaşına rağmen yazar olarak alınan ergenlik çağındaki bir genç yazısı için Black Sabbath’in ön grubu olmasıyla karşılaştığı Stillwater grubunun turnesine katılıyor ve yolda grupie kızlar, konserler ve grup içi tartışmalarla dolu bir çok olaya sürükleniyor.

Led Zeppelin ve benzeri grupları dinleyenler için benzersiz bir film. Kesinlikle izlenmeli, boşuna favorim değil.