Ultimate-Guitar sitesi üzerinden yapılan oylamada en iyi 10 akustik rock şarkısı belirlendi. Listede efsane gruplardan hepsine yakınını bildiğimiz klasik parçalar var.

10) Neil Young – Heart of Gold

Bob Dylan bu şarkı hakkında “Sadece bir kez birisi benim tarzımda bir şarkı yaptığında kızmıştım. 1972 yılında Phoenix, Arizona’da yaşarken Heart of Gold adında çok ünlü bir şarkı vardı ve her radyoda duyduğumda nefret ederdim. Aslında Neil Young’ı severim ama bu şarkı çok uzun süre bir numarada kaldı ve radyoda her duyduğumda, “bu benim tarzım, bu şarkı da benim olmalı” derdim” demişti.

 

9) Led Zeppelin – Going To California

Söylentiye göre bu şarkı, Zeppelin’in 4. albümünün kayıtları sırasında Joni Mitchell’a adanmış. Bu sırada Jimmy Page ve Robert Plant ikilisi Mitchell’a aşıkmış.

 

8) Bob Marley – Redemption Song

Bob Marley’nin kansere yakalandığını öğrendiği dönemde yazdığı bu şarkı, duygu dolu reggae ikonlarından biridir.

 

7) Red Hot Chili Peppers – Road Trippin’

Californication albümünün son şarkısıdır. Şarkıda hiç bateri bulunmaz. Sözlerinde Pasifik kıyısında çıkılmış bir sörf yolculuğunu anlatır. 

 

6) John Butler – Ocean

John Butler’ın yine Ocean adını taşıyan albümündendir. 

 

5) The Beatles – Yesterday

2.200’ün üzerinde kez coverlanmış bir The Beatles efsanesi, hatta bir dünya müzik tarihi efsanesidir. Şarkı, Paul McCartney’in bir rüyasında kafasının içinde çalmıştır. Bu yüzden şarkı insana en iyi fikirlerinin uykuda geldiğinin kanıtıdır.

 

4) Alice In Chains – Nutshell

Bir Alice In Chains klasiğidir. Layne Staley ve Alice In Chains’in karanlık tarafını açıklar niteliktedir.

 

3) The Beatles – Blackbird

Fazla bilinmeyen bir Beatles şaheseridir. Aynı zamanda riffi Bach’ın Bourre’sinden bir parça içerir.

 

2) Eric Clapton – Tears In Heaven

Eric Clapton’ın 4 yaşındaki oğlunun New York’taki apartmanlarının 53. katından düşüp hayatını kaybetmesi üzerine yazılmış, yoğun duygular içeren bir şarkıdır.

 

1) Pink Floyd – Wish You Were Here

Ve son olarak en iyilerin en iyisi. Çoğunlukla yanlış olarak bir aşk şarkısı olarak bilinir ancak aslında ruh sağlığının bozulması nedeniyle gruptan ayrılan Syd Barret’ı anar nitelikte bir şarkıdır.