Metallica frontman’i James Hetfield, sorumluluk alma korkusunun üstesinden gelmeyi ve bunun uyuşturucu tedavisindeki rolü üzerine konuştu. Hetfield ayrıca kendi penceresinden “rol model” kavramını açıkladı ve gençlere tavsiyelerde bulundu. Hetfield, “Hayatım boyunca sorumluluk almaktan korktum. Kendim için sorumluluk almak istemedim” dedi.

İlkokuldayken bir kere yaz okuluna kalmıştım. Yaz okulu bazı çocuklar için ödül gibiydi. Benim içinse garip ve saçma. Neyse, bizden film çekmemizi istediler. “Bir film yapacaksınız, gruplara ayrılın ve fikirlerinizi tartışın” dendi. Gruplara ayrıldık ama ben hep “gerçekten yapacak mıyız, nasıl yapacağız” gibi sorular soruyordum. Öğretmenimiz “grup liderlerini seçin” dedi ve o andan itibaren sarsıldım. Gerçekten korktum. Grubun geri kalanı bana döndü ve “grup lideri sensin, çünkü kafanda çok fikir dönüyor” dedi. Ben de “hayır hayır  hayır…” diye geçiştirdim. Sorumluluk almaktan korkuyordum, belki de çuvallamaktan korkuyordum. O yaşlardan gelen huyu yeni yeni üzerimden atabildim.

Başarılı vokalist, korkularıyla ilgili açıklamalarına şu sözler ile devam etti:

Başka bir korkum ise 50 yaşına bastığım an. Her şeyi bilmem gerekiyor diye düşünüyordum. Artık sakinleşip birinin rol modeli olarak ona bir şeyler öğretmem gerekiyordu. Rol model olduğunu düşündüğün zaman bil bakalım neyi fark edersin? Olmadığını. Rol model olmaya çalışırsan, olamazsın. Kendin olmak en doğrusu değil mi? Belki o zaman başka birisi için rol model olursun.

James Hetfield bu açıklamaları, gençleri uyuşturucu bağımlılığından korumaya çalışan bir kuruluş olan Road Recovery’e yaptı.