Kirk Hammett, thrash metal efsanelerinin dişlerini sıkacağını ve Eylül’de yeni kayıtlara başlayacaklarını söyledi.

2008’deki Death Magnetic albümünden sonra Metallica, yeni bir albüm için çalışıyor; şu an riff besteleri ve onları bir araya getirmekle uğraşıyor. Davulcu Lars Ulrich‘in daha önceki açıklamalarında göre grubun albümde dördüncü aşamada olduğunu söylemişti. Ne var ki Kirk Hammett, farklı ve özel planlardan bahsetti.

Guitar World‘e konuşan gitarist, Metallica’nın şu anki planlarından bahsetti. Yeni albüm yapmayı çok istediklerini belirten Hammett, şu anda uğraştıkları turne işleri ve aileleri nedeniyle albüm işlerinin yaza kayabileceğini söyledi. Ayrıca çalışmanın zor olacağını çünkü çocukların okulda olmayacaklarını dile getirdi.

Ama birikimlerimizin olduğu bir riff bankamız var. Şimdi riff yazıyor, bir araya getiriyor ve devam ediyoruz. İlerleyen dönemlerde geriye bakacak ve işlerin nereye gittiğini kontrol edeceğiz. Hepimiz, birbirimize Eylül’ün tam da dişleri sıkacak zaman olduğunu söylüyoruz. Biliyorum, herkese bunların geçen ocakta olacağını söylemiştim ama… İşler böyle yürüyor işte (gülüyor). 

Ayrıca Hammett, Lords of Summer’ın demosunun kabaca yayınlandığını ve gitarların tekrar bakıma alınacağını söyledi.

Çünkü Lords of Summer’ın soloları üzerinde çalışmaya vaktim yoktu. Demo versiyondaki solo, bulabildiğimiz zamanda yaptığımız şeydi. Soloyu yazdığımızda onu düzeltecek zamanımız olmadığını biliyordum. Herkese şarkının demo versiyon olduğunu söyledik… ki solo gerçekten demoydu (gülüyor). Eğer demo versiyondaki solo ile Güney Amerika turunda çaldığım soloyu karşılaştırırsanız, konserde çaldıklarımın çok daha iyi olduğunu görürsünüz.