Ministry, Rigor Mortis, Buck Satan ve 666 Shooters gruplarında gitar çalmış olan Mike Scaccia, 2012 Kasım ayında kalp krizi sebebiyle aramızdan ayrılmıştı. Mike Scaccia, kalp krizi geçirdiği sırada Rigor Mortis grubuyla sahnedeydi ve orada hayata gözlerini yumdu. Daha önceden planlanan 2013 turnesini grup arkadaşları iptal etmediler ve Mike Scaccia anısına grup yoluna devam etti. 

Mike’ın ölümünden sonra ailesi, kalp krizi riski olan ve tedavisi mümkün hastalara yardım sağlamak için, ‘Heart Rock Foundation’ ı kurdu. Kurdukları bu yapı ile birlikte kalp krizi riskini azaltıcı yönde çalışmalar yapmayı hedefliyorlar. Bu nedenle, Rock the Heart konserlerinden elde edilen gelir, yardım isteyen insanlara bağışlanacak.

Bravewords.com’a göre Bruce Corbitt (Rigor Mortis solisti) şunları söyledi:

Bana, ‘Mike Scaccia Rock The Heart yardım konserinde sahne alır mısın?’ diye sorulması beni onurlandırdı. Bazen hayatın içinde büyük şoklarla karşılaşabiliyoruz. Bu şoklardan biri de, Mike’ın sahnede gitar çalarken kalp krizi geçirmesiydi. Mike sahnede hemen canını vermişti, yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu. Bu durum özellikle ailesi için trajik bir durumdu. Fakat onlar ayakta durmayı başardılar ve kalp krizi için yardım topluyorlar. Mike’ın ismini yaşatmaya çalışıyorlar. Mike Scaccia aramızdan ayrılmış olabilir fakat, O’nun adının verildiği bir yardım konseri vasıtasıyla bazı insanların hayatları kurtarılacak. Ben de bu oluşumun içinde olduğum için çok mutluyum.

24 Mayıs’ta, Austin/Texas’ta Down headliner olarak konsere katılacak. Rock the Heart yardım konserinde Down grubundan başka, Warbeast ve Dead Earth Politics canlı performans sergileyecek. Konsere katılanlara kalp krizi hakkında bilgilendirici kısa bir belgesel de izlettirilecek. Ayrıca, Rigor Mortis, Ekim ayında çıkacak albümünden birkaç parça çalacak.