Geçtiğimiz Ekim ayında vokalist Cem Ceyhan ve gitarist Ahmet Akyüz`ün gruptan ayrılması ile yeni bir kadro yapılanmasına giden Mekanik, yeni kadrosu ile ilk konserini dün gece Shaft’ta gerçekleştirdi. Bas gitarist Caner Öner’in vokalistliğe geçtiği yeni kadroda, gitarlarda Yetkin Taşkın ve Erdem Karaman yer alıyor. 

Mekanik’i ilk ve son defa Metallica: Mahşerin Dört Atlısı kitabının lansman gecesinde dinlemiştim. Özellikle Metallica cover’ları ile beni benden almış olan bu grubu, ilk fırsatta bir kez daha dinlemek ümidiyle mekandan ayrılmıştım. Akabinde ise grubun iki önemli elemanının ayrılık haberi geldi. O kadroyu sanıyorum ki tekrar izleme şansımız pek yok. 

Dün gece Shaft’a giderek Mekanik’in yeni kadrosuyla çıktığı ilk konseri canlı olarak izledim. Mekana giriş yaptığımda Solar Suicide sahnedeydi. Kaliteli müzik yapıyorlar. Seyirciyle iyi bir etkileşimleri vardı. Sahneden inmeleri ile birlikte Solar Suicide’a destek veren seyirciler mekanı terk ettiler. Mekanik’e ilginin seyirci yoğunluğu bakımından çok fazla olmadığını söylemem gerekiyor. Şaşırdım açıkçası.

Çok büyük bir Mekanik fanı olduğumu söyleyemem fakat parçalarını az çok biliyorum. Caner Öner’in vokalist olarak çok fazla sırıtmadığını, hatta gayet başarılı bir iş çıkarttığını belirteyim. Solo gitarist olarak yer alan Erdem Karaman muhteşemdi. Zaten uzun zamandır takip ettiğim ve çok başarılı bulduğum bir gitaristti. Canlı olarak izlediğimde de bu kanımın ne kadar doğru olduğunu gördüm. Muazzam bir gitarist ve grubu ilerleyen dönemde çok daha iyi noktalara getireceğinden hiç şüphem yok. 

Davulcu olarak kadroda yer alan Çağrı Halaçoğlu, eski kadroya son dahil olan isimdi ve yeni kadronun da eski kadroya ait iki isminden biri -diğeri Caner-. Kendisini yorumlamaya çok gerek yok. Kütür kütür çalıyor. Muhteşem bir davulcu. Yetkin Taşkın ise aslen bas gitarist olmasına karşın Mekanik’te ritim gitarist olarak yer alıyor ve işini gayet iyi yerine getiriyor. Erdem Karaman volume seviyesi açısından bariz daha üst seviyede olduğu için Yetkin Taşkın tamamlayıcı görevinde. Başarılı bir müzisyen. 

Genel anlamda Mekanik’in yeni kadrosu başarılı bir konser verdi diyebiliriz. Fakat seyirci yoğunluğu açısından kesinlikle sınıfta kalan bir konserdi. Mekanik’in sosyal medyaya biraz daha önem vermesi ve bu tarz önemli sayılabilecek hadiselerin reklamını iyi yapması gerekiyor.