Metal tarihine baktığımız zaman St. Anger, tartışılan albümler içerisinde yer alıyor. Kayıt kalitesinin düşüklüğü, Metallica`nın eski havasını kaybetmesi gibi konular albüm çıktığında gündeme geldi ve günümüzde bile bazen bunun konusu açılabiliyor. Fakat, bir grup Metallica hayranı St. Anger albümünün hak ettiği değeri görmediğini ileri sürüyor. Bu topluluk stüdyoya girdi ve St. Anger albümünü baştan sona günümüz şartlarında tekrar kaydetti. Ortaya çıkan sonuç ise harika.

Metallica, St. Anger`ın kaydedilme sürecinden önce; Load ve Reload albümleriyle imaj değişikliğine gitti. Başlarda biraz yadırgansa da Metallica yola tam gaz ediyordu. Daha sonra Jason Newsted gruptan ayrıldı, korsan mp3 indirme dönemine girildi, James Hetfield rehabilitasyon merkezine gitti derken Metallica epey sarsıldı. Hatta grup dağıldı gibi iddialarda ortaya atılmıştı. St. Anger öncesinde durumlar böyleyken, albümün çıkması Metallica`nın yıkılmadığının göstergesiydi. Ancak albümdeki davul sesleri, James Hetfield`ın sesi, şarkılarda solo olmayışı çok eleştirildi.

Darly Gardner (Gitar, bas, davul), Dave Cox (Vokal) ve Chris Dando (Prodüksiyon, back vokal) St. Anger`ın çok iyi bir albüm olduğunu savunuyor. Dolayısıyla stüdyoya girip albümü son teknolojiyi kullanarak kaydettiler. Şimdiden bazı çevrelerin albüme bakış açısını değiştirmeyi başardılar bile.

Gardner`in St. Anger hakkında söyledikler şöyle:

Her parçayı orjinal hallerini koruyarak kaydettik. Rifleri, sözleri, ritmi değiştirmedik. St. Anger kötü bir albüm gibi görülüyor ve bu algıyı değiştirmek istedik. 2003 yılında çıkan albümü 2015 şartlarında kaydettik. Dinleyenler büyük fark olduğunu hemen anlayacaktır. Dünyanın en büyük metal grubu Metallica`yı bir de böyle dinleyin.

Kayıtlar sadece Youtube üzerinden dijital olarak yayınlandı. CD versiyonu için girişim bulunmuyor. 1 saatlik yeni St. Anger soundu: