Metallica`nın dördüncü stüdyo albümü And Justice For All, 1988`de çıkarıldı. Bu albümde yer alan One isim parça, gruba ilk Grammy Ödülü`nü getirdi. Fakat o günlerde, albümdeki bas eksikliği gün geçtikçe daha çok konuşulmaya başlanıyordu.

Justice albümünde ses mix`lerini yapan Steve Thompson, Ultimate-Guitar.com`a konuştu. Guns N` Roses`dan Madonna`ya kadar birçok grupla çalışan Thompson, bu konuşmasında albümdeki bas eksikliğinin sebebi olarak Lars Ulrich`i suçladı:

Ses mix`lerini yaparken davulun sesini biraz yukarıya çekmek zorundaydım. İşlemleri yaparken Lars da yanımdaydı. Lars bana “Bas gitarı gördün mü?” dedi. “Evet, harika. Kusursuz çalmış.” dedim. Sonra bana döndü ve bas gitarı aşağı çekmemi söyledi. Neden olarak da bas gitarın müziği çok boğduğunu söyledi. “Dalga geçiyorsun değil mi?” dedim. Lars çok ciddi bir ses tonuyla “Hayır, azalt.” dedi. Azaltmama rağmen daha çok aşağı çekmek istiyordu. Bunu hiç istemiyordum çünkü bas kayıtları gerçekten kusursuzdu.

James tam o esnada içeri girdi. James`e Lars`ın çok ciddi olduğunu söyledim. James de durumun farkındaydı ama bir şey yapmadı. İstemeyerek basın sesini yok ettim. Bir zamanlar önümde Master Of Puppets`ın üstüne çıkabilecek bir albüm vardı. Bunun sorumlusu Lars Ulrich`tir.