İsveçli progressive ustaları Opeth, 11. stüdyo albümünü tamamladı ve haziranda yayınlamayı bekliyorlar. Kendi kelimeleri ile albümü şöyle anlatıyorlar: “Bu albümde Opeth’in şarkı yazarlığı derinlikte en tepede.Ve sert vokal ana planda değil”.

Gitarist Fredrik Akesson, albümün haziranda yayınlanacağını önceden bildiren kişiydi. Frontman Mikael Akerfeldt ise albümün soundu ile ilgili daha çok bilgi verdi: “Eğer sound önceden bildiğimiz gibiyse bu güzel bir şey. Ve eğer sound daha önceden bilmediğimiz bir şey ise bu da güzel! Bu albüm hem bizden soundlar hem de yeni ve farklı soundlar içeriyor”.

Akerfeldt, albümün Heritage‘den daha ağır ve daha melodik olduğunu söyledi. “Sanırım böyle kaydetmek daha kolay çünkü melodilere odaklanabilecek daha çok nokta var. Bilirsiniz, biz bir progressive grubuz. Bazen metal grubu gibi çalarız, bazen de çalmayız.”

Akerfeldt bir kaç gerçekten sakin, bir tam anlamıyla heavy metal ve bir de onu ilk iki kaydı hatırlatan efsanevi Opeth şarkılarından olduğunu söyledi. Şarkılarda bol bol riff kullanıldığını belirten Akerfeldt, albümden gerçekten memnun olduğunu belirtti.