Placebo – Loud Like Love

0
67

Okul arkadaşları Brian Molko ve Stefan Olsdal’ın mezuniyetten sonra bir gün metroda karşılaşmaları ve o gün gidip müzik yapmaya karar vermeleri, Placebo için atılan ilk adım oluyor 1994 yılında. İlk olarak “Ashtray Heart” ismiyle başlayan grup, David Bowie’nin yardımıyla piyasaya tutunur. İlk stüdyo albümleri Placebo (1996) ve ardından Without You I’m Nothing (1998), Black Market Music (2000) peşpeşe gelir. Bana göre en iyi albümleri olan Sleeping With Ghosts (2003) ile yine aynı kalitedeki Once More With Feeling (2004)’ten sonra, Meds(2006) ve Battle For The Sun grubun çizgisini düşürdü. Öyle ki Battle For The Sun grubun genel karakteristiğinin ve melankolik havasının dışında, deneysel bir albümdü ve çoğu kişi tarafından Placebo’nun en kötü albümü olarak görüldü.

Loud Like Love’da grubun şarkı sözlerinden, tempoya kadar eski tarzına yaklaştığını görüyoruz. Brian Molko’nun vokalinin yeterli olmadığını düşünürüm hep. Sesi net ve gür değil. Şarkıların slow kısımlarındaki titrek sesi kulakları tırmalıyor. Şarkı altyapıları fena değil. Zaten albümdeki en beğendiğim enstrüman klavye oldu. Klavye soloları ve arada kullanılan orkestra sound’ı parçaları bir derece yükseltmiş fakat eski Placebo hit’lerinin tekrar çıkması zor görünüyor. Yer yer psychedelic rock ve punk’a kayan bölümler var. Loud Like Love ve Too Many Friends biraz öne çıkıyorlar ama albümü kurtarmaya yetmiyor. Bu arada Rob the Bank şarkısına çekilen klipte gözüken Türk bayrağı ve Gezi olaylarına yaptığı göndermelerle Türkiye’de grubun popülaritesinin artmış olduğunu da söylemek lazım. Gerçi 16 Ağustos’daki İstanbul konserinde Gezi lehine yapılan Türkçe tezahüratlara “thank you” diyerek cevap(!) vermişlerdi. Sanırım biri daha sonra olayları anlatmış.

Loud Like Love kötü bir albüm değil. Ama 2000’lerin başındaki ana akım medyada bile yer bulmaya başlayan Placebo’nun kötü gidişatını engellemiyor. Kısaca, karşı cinsle pek de alakası olmayan bu abilerimizin, alternatif rock ile harmanlamaya çalıştığı melankolik piyano vuruşları, depresif teenager’lara hitap ediyor.

Türk Gitar Puanı: