Takas Pazarı; arşiv yapan metalcileri ve arşivlere bakmak isteyenleri bir araya getiren organizasyon diyebiliriz. Organizasyonun başında Mustafa Aypolat bulunuyor. Takas Pazarı, 6 Haziran 2014’te Taksim – Rasputin Bar’ın terasında gerçekleştirildi. Etkinliğe katılanlar ve organizatörler çok memnun kaldılar ve ikincisini düzenlemeyi düşünüyorlar. Kim bilir, belki de her yıl düzenlenen bir etkinliğimiz olur.

Takas Pazarı’nda arşiv yapanlar, materyallerini sergileme fırsatına sahipler. Arşivini göstermek isteyenler yetkililere ulaşıp stand açma iznini alabiliyor. İlk etkinlikte 7 stand açıldı. Stand açanlar, materyallerini ücret karşılığında satabilir veya takas yoluyla değiştirebilir. Hiç arşivi olmayanlar ama arşiv yapmak isteyenler de buradan tişört, kolye, bileklik, fanzin, plak, kitap, dergi, CD ve kaset temin edebilir. Etkinliğe özel olarak, arka planda eski metal şarkıları plaktan ve kasetten çalınıyor. Sadece materyal görmek için değil, güzel müzik dinlemek için de Takas Pazarı’na gidilebilir.

Teknolojinin şimdiki imkanları yokken rock ve metal dinleyicisinin sürekli uğradığı tek bir yer vardı: Kadıköy. O dönemlerde basılan dergiler, akor notları, şarkı listeleri, kasetler buradan temin ediliyordu. Takas Pazarı’nda bunları da görmek mümkün. Eski yıllara dair öğrenmek istedikleriniz varsa, arşiv sahipleriyle koyu bir muhabbete başlayabilirsiniz. Türkiye’de metal müziğin gelişmesi için çaba sarf eden birçok isimle karşılaşmanız muhtemel.

Ülkemizde bu türden etkinlikler çok az yapıldığı için aynı duyguları paylaştığımız insanlarla sık sık bir araya gelemiyoruz. Takas Pazarı bu yıl ilk kez gerçekleştirilmesine rağmen çok rağbet gördü. Metalci dostlarımız arşivlerini paylaştılar ve doyasıya muhabbet ettiler. İkinci Takas Pazarı da Rasputin Bar’da olacak fakat tarihi belli değil. İkinci organizasyonda daha fazla stand açılmasını ve daha fazla ziyaretçi gelmesini bekliyorum. Türk Gitar ekibi olarak, ikinci etkinlikte orada olacağız ve sizi de orada görmek istiyoruz. Ülkemizde metal dinleyenlere ön yargıyla bakanlara karşı birlik olmak için güzel bir ortam yaratalım. 

Takas Pazarı’nda çekilen fotoğraflara bakmak ve etkinlikle ilgili gelişmeleri takip etmek için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.