Portishead ve Radiohead yaptıkları müzik bakımından birbirine çok benzeyen iki grup. Hem müziklerindeki benzerlik, hem aynı dönemin sanatçıları olmaları onları daha önce de birbirlerine yaklaştırmıştı. Radiohead bateristi Philip Selway ve Portishead bateristi Geoff Barrow beraber bir yardım kuruluşu için futbol oynamış, Radiohead frontman`i Thom Yorke, Portished`in “The Rip” şarkısını çok beğendiğini dile getirmişti. Bunun üstüne bir de Jonny Greenwood (Radiohead gitaristi) ile bu parçaya küçük çaplı bir cover yapmıştı.

Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un cover`ı :

En son ise geçtiğimiz günlerde düzenlenen Latitude Festival`de bir Radiohead-Portishead yakınlaşması yaşandı. Radiohead frontman`i Thom Yorke ve Portished farklı zamanlarda festivalde sahne alacaklardı. Fakat Thom Yorke bir sürpriz yaparak Portishead ile “The Rip” parçasını seslendirebilmek için sahneye önceden çıktı. Performansı aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Tahmin yapmak ne kadar doğru olur bilinmez ama birbirine oldukça yakın gözüken bu iki grubun belki ileride beraber çalıştığını görebiliriz.